Tramwaj Powstańczy przewiezie po Górnym Śląsku i Zagłębiu

Data publikacji: 13.08.2019

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do niezwykłej podróży w czasie. Od 14 do 24 sierpnia po sieci tramwajowej ZTM będzie kursował tramwaj powstańczy. Połączy on miejsca, w których toczyła się historia, związana ze śląskimi powstaniami.

W drugiej połowie sierpnia Zarząd Transportu Metropolitalnego i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, wspólnie z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz spółką Tramwaje Śląskie, organizują niepowtarzalne wydarzenie pod nazwą Tramwaj Powstańczy. Jest to inicjatywa, która ma na celu kultywowanie historii powstań śląskich. Specjalne kursy zabytkowego tramwaju typu Na będą podążać śladami powstańców. Na poszczególnych stacjach zostały zaplanowane uroczystości, upamiętniające wydarzenia sprzed niemal stu lat. Przejazd tramwajem jest bezpłatny.

Podczas podróży przenoszącej nas na Górny Śląsk do lat 1919 – 1922 posłuchamy manifestu Wojciecha Korfantego, przyjrzymy się powstańczym potyczkom, weźmiemy udział w kampanii plebiscytowej, przekroczymy ówczesną granicę państwową, zaśpiewamy powstańcze i śląskie piosenki. Każdy podróżujący otrzyma specjalny, okazjonalny bilet.

Tramwaj, oznaczony jako linia 100, wyruszy 14 sierpnia ok. godz. 17:00 z Mysłowic. Miejsce startu odnosi się do wybuchu I powstania śląskiego, który poprzedzony był strajkiem w kopalni Mysłowice. Podróż zakończy się w 100. rocznicę zakończenia I powstania śląskiego - 24 sierpnia ok. godz. 16:45 przy pomniku Powstańca Śląskiego w Świętochłowicach. Rozkład jazdy specjalnej linii tramwajowej dostępny jest w zakładce Rozkład Jazdy.

Zapraszamy serdecznie do udziału w uroczystościach.

Najnowsze informacje
Grafika: Dwie linie tramwajowe wracają na estakadę w Chorzowie
Dwie linie tramwajowe wracają na estakadę w Chorzowie

Od 22 sierpnia 2026 r. tramwaje ponownie będą kursować górą estakady w Chorzowie. Zmienią się trasy czterech linii tramwajowych, a pasażerowie odzyskają bezpośrednie połączenia pomiędzy Katowicami a Chorzowem i Bytomiem.

Grafika: 14 sierpnia POP nieczynne, infolinia bez zmian
14 sierpnia POP nieczynne, infolinia bez zmian

W piątek 14 sierpnia 2026 r. Punkty Obsługi Pasażera oraz biuro ZTM przy ul. Barbary 21a w Katowicach będą nieczynne. Pasażerowie będą mogli korzystać z infolinii ZTM (tel.: 800 16 30 30), która będzie funkcjonować bez zmian.