Kup bilet kartą płatniczą

Data publikacji: 13.03.2019

Od stycznia w dwóch liniach, tj. autobusowej nr 297 oraz tramwajowej nr 14, obsługiwanych przez ZTM, została uruchomiona możliwość zakupu biletów jednorazowych bezpośrednio w pojeździe. Projekt powstał przy współpracy z Mennicą Polską SA. Nowa, innowacyjna metoda pozwala na dokonanie zapłaty bankową kartą płatniczą. Zachęcamy wszystkich pasażerów do korzystania z nowego systemu

Jak korzystać z systemu?

Pojazdy obsługujące obie linie, wyposażone zostały w specjalne czytniki, w których będzie można kupować bilety jednorazowe (krótkookresowe) w taryfie strefowo-czasowej. Aby kupić bilet, należy wybrać przycisk odpowiadający taryfie dla „biletów strefowo-czasowych”,
a następnie na wyświetlaczu kasownika pojawi się okienko do przełączenia użytkownika do dalszej ścieżki postępowania. Po wyborze odpowiedniego biletu należy przyłożyć kartę płatniczą do czytnika – opłata zostanie pobrana zbliżeniowo, a jej potwierdzenie zasygnalizowane odpowiednim komunikatem.

Bilety będą miały formę wyłącznie elektroniczną – bez papierowego wydruku oraz potwierdzenia transakcji. Pasażer będzie mógł kupić dowolną liczbę biletów.

Korzystając z tego systemu, będzie można zakupić bilet wyłącznie na aktualny przejazd (nie da się kupić biletów na zapas).

Jak sprawdzić czy bilet został zakupiony prawidłowo?

Na ekranie głównym kasownika po wybraniu ikony „Sprawdź bilet” oraz przyłożeniu karty płatniczej do wyznaczonego pola pojawi się lista zakupionych/ważnych biletów obowiązujących w danym pojeździe.

Kontrola biletowa

W czytniku będzie możliwość sprawdzenia jaki bilet został kupiony, na jakiej linii, w jakiej gminie i kiedy wykonano transakcję.  Ważność zakupionego biletu sprawdzić również będzie można podczas kontroli biletowej.

Najnowsze informacje
Grafika: Nad wodę i w podróż w czasie. Rusza wakacyjna oferta Transport GZM
Nad wodę i w podróż w czasie. Rusza wakacyjna oferta Transport GZM

Wraz z końcem roku szkolnego w komunikacji miejskiej Transport GZM zaczną obowiązywać wakacyjne rozkłady jazdy. Dzięki wprowadzanym przez gminy i Zarząd Transportu Metropolitalnego zmianom m.in. łatwiej będzie dojechać do popularnych kąpielisk. Poza tym na atrakcje związane z transportem zbiorowym mogą liczyć miłośnicy zabytkowych pojazdów.

Grafika: Bezpłatny transport na Kierunek GZM
Bezpłatny transport na Kierunek GZM

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ma już 9 lat, a także setki fantastycznych miejsc i ludzi, których warto poznać. 26, 27 i 28 czerwca będziemy obchodzić święto Metropolii.