News

Zmodernizowana pętla w Rudzie Śląskiej Chebziu i zmiany w ruchu tramwajów

Po zakończeniu przebudowy pętli Chebzie i rozpoczęciu modernizacji torowiska wzdłuż ul. Dworcowej w Rudzie Śląskiej, wprowadzone zostaną liczne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Zaczną one obowiązywać od najbliższej soboty (25 maja) i obejmą ponad 10 linii tramwajowych.

Publication date: 23.05.2024
2024 Silesian Students Festivals: Katowice starts a free bus line to the Trzy Stawy (Three Ponds Valley)

The City of Katowice and the Metropolitan Transport Authority (ZTM) start a special line for the Students Festival. Buses, marked S1, will operate between the Katowice Sądowa and Osiedle Paderewskiego Trzy Stawy stops. Rides will be free of charge.

Publication date: 23.05.2024
Prace techniczne w systemie aplikacji moBiLET

W związku z zaplanowanymi pracami technicznymi w nocy z 6 na 7 czerwca od godziny 23:00 do 5:00 mogą wystąpić utrudnienia w ciągłości pracy systemu moBiLET oraz możliwości zakupu biletu przez Pasażerów.

Publication date: 16.05.2024
Honorowanie biletów kolejowych [Aktualizacja: 14.05., g. 8:43]

Honorowanie biletów Kolei Śląskich na liniach autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych obowiązywało dziś (14.05.24 r.) do godz. 8:30

Publication date: 14.05.2024
Pożar na placu postojowym w Bytomiu - informacje o utrudnieniach [13.05., godz. 20:40]

Od godziny 16:30 nie występują już utrudnienia związane z nocnym pożarem, do którego doszło w Bytomiu. Do obsługi linii zostały włączone pojazdy rezerwowe.

Publication date: 13.05.2024
Masz bilet na mecz Zagłębia z Miedzią Legnica? Nie płacisz za podróż

Kibice, którzy wybierają się na mecze Zagłębia Sosnowiec z Miedzią Legnica będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.

Publication date: 08.05.2024
Maraton wydarzeń biegowych i zmiany w komunikacji miejskiej [Aktualizacja: 26.04., godz. 12:30]

Katowice, Knurów, Pilchowice i Siewierz – w tych gminach na początku maja zorganizowane zostaną biegi, do których musi zostać dostosowana komunikacja miejska. Osoby, które planują w tym czasie korzystać z autobusów w tych miejscowościach, powinny przed wyjściem z domu zapoznać się z wprowadzanymi zmianami. W przeciwnym wypadku, na przystanku lub w czasie podróży może czekać ich zaskoczenie.

Publication date: 26.04.2024
Przerwa w działaniu infolinii

25 kwietnia w godzinach wieczorno-nocnych zaplanowana została przerwa w działaniu infolinii.

Publication date: 25.04.2024
Zmiana godzin otwarcia POP w Gliwicach

22 kwietnia (poniedziałek) Punkt Obsługi Pasażera w Gliwicach będzie czynny do godziny 16:30.

Publication date: 22.04.2024
Informacja dla użytkowników aplikacji Mobilet

Operator aplikacji Mobilet zaplanował prace techniczne. W związku z nimi w nocy z 22 na 23 kwietnia mogą wystąpić przerwy w funkcjonowaniu usługi.

Publication date: 19.04.2024
Masz bilet na mecz Zagłębia? Nie płacisz za podróż

Kibice, którzy wybierają się na mecze Zagłębia Sosnowiec z Górnikiem Łęczna i Stalą Rzeszów będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.

Publication date: 05.04.2024
GZM zacieśnia współpracę z katowickim lotniskiem

Już wiadomo, gdzie na lotnisku w Pyrzowicach powstanie stacja ładowania autobusów elektrycznych. Lokalizację ustalili przedstawiciele Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, GZM oraz PKM Świerklaniec. Możliwość ładowania „elektryków” na lotnisku ułatwi funkcjonowanie linii metropolitalnych, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców Metropolii i turystów.

Publication date: 03.04.2024
Nowa linia autobusowa w Bytomiu

Z inicjatywy prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchamia nową linię minibusową. Autobusy będą oznaczone numerem 740 i będą kursować trasą okrężną, umożliwiając dojazdy m.in. do placówek zdrowia, dworca i na cmentarz.

Publication date: 27.03.2024
Komunikacja miejska w okresie Świąt i na noc ze zmianą czasu

Zarząd Transportu Metropolitalnego zachęca pasażerów do tego, aby w najbliższych dniach przed wyjściem z domu na przystanek sprawdzać rozkłady jazdy w Internecie, zapoznać się ze specjalnie przygotowanymi komunikatami lub zadzwonić na infolinię. Ma to związek ze zbliżającymi się Świętami oraz z zaplanowaną na najbliższy weekend zmianą czasu.

Publication date: 27.03.2024
Masz bilet na mecz Zagłębia? Nie płacisz za podróż

Kibice, którzy wybierają się na mecz Zagłębie Sosnowiec – GKS Katowice będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.

Publication date: 25.03.2024
Półmaraton Dąbrowski

W kwietniu, a dokładniej, 6 kwietnia w Dąbrowie Górniczej odbędzie się 16. Półmaraton Dąbrowski. To wydarzenie, które gromadzi sporą rzeszę amatorów biegania z całego regionu, jak również z całej Polski. W związku z organizacją tej imprezy musimy się liczyć ze zmianami w funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej.

Publication date: 22.03.2024
Utrudnienia w transporcie publicznym w związku z protestem rolników

20 marca rolnicy zapowiadają wielki protest „Rolników i Myśliwych” w Katowicach, co będzie się wiązało z wieloma utrudnieniami w tym dniu. Protest będzie odbywał się pod Urzędem Wojewódzkim, ale utrudnienia mogą mieć wpływ na całe centrum miasta.

Publication date: 19.03.2024
Wizyta studyjna w Zarządzie Transportu Metropolitalnego w Katowicach

W dniach 14-15 marca, odbyły się w naszej siedzibie wspólne warsztaty przedstawicieli Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie i Zarządu Transportu Metropolitalnego w Katowicach, czyli dwóch największych organizatorów transportu publicznego w Polsce. Wizyta miała na celu wymianę doświadczeń w obszarze zarządzania infrastrukturą przystankową.

Publication date: 18.03.2024
A new minibus line in Katowice

Already on the 25th of March the City of Katowice in cooperation with the metropolitan ZTM will start a new minibus line in Katowice. This will be line 989. The service of those parts of city districts, which so far were so-called white spots in the urban transport network, will be its main advantage. Because of the introduction of the new line the offer for the southern districts of Katowice, that is Podlesie, Zarzecze, and Kostuchna, will be supplemented.

Publication date: 15.03.2024
Rozwijamy się na wiosnę. Od 1 marca w Transport GZM nowe możliwości

Z taryfy Transport GZM znikają dotychczasowe bilety 30-dniowe i „kolorowe” Metrobilety. Wszystkie bilety 30-dniowe zmienią się w Metrobilety, a każdy Metrobilet daje możliwość podróżowania również Kolejami Śląskimi i POLREGIO. Do tego dochodzi uruchomiony kilka dni temu Metrorower, z którego posiadacze wszystkich biletów okresowych mogą korzystać bez dodatkowych opłat przez 60 minut dziennie.

Publication date: 01.03.2024
A new minibus lines starts in Tarnowskie Góry

The 4th of March will be the first day of a new minibus line operation in Tarnowskie Góry. The service of those parts of districts, which so far were not included in the urban transport network, will be its main advantage. Another value of the new connections will consist in the possibility of getting by them to the most important tourist attractions of the city.

Publication date: 28.02.2024
The Metrobicycle has started. The system of city bicycles rental stations, the biggest in Poland, and the third in Europe, is already available

The first residents used the yellow bikes on Sunday. The Metrobicycle is the effect of the Upper Silesian-Zagłębie Metropolis (GZM) and the company Nextbike work. 1860 bikes and 267 stations have appeared in the streets, hence more than originally planned.

Publication date: 27.02.2024
Poszukiwani informatorzy terenowi

ZTM szuka osób chętnych do pracy w roli informatorów terenowych. Do organizatora transportu mogą zgłaszać się zarówno osoby fizyczne, jak i – w ramach dziś ogłoszonego postępowania – agencje pracy.

Publication date: 21.02.2024
Minibuses increasingly popular in the GZM. There is a tender and the next ones are to come.

Minibus lines become an increasingly popular transport solution in the Upper Silesian-Zagłębie Metropolis (GZM). The Metropolitan Transport Authority (ZTM) has just invited for another tender to serve one of them.

Publication date: 15.02.2024
Masz bilet na mecz? Nie płacisz za podróż

Uczestnicy meczu Zagłębie Sosnowiec – Znicz Pruszków, który rozegrany zostanie w ArcelorMittal Park w Sosnowcu, będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.

Publication date: 15.02.2024
A great return of trams to Dąbrowa Górnicza

The transport revolution in the city centre of Dąbrowa Górnicza just comes to an end. A new track system is ready to take the tram traffic, so from Monday, the 19th of February, the trams of lines 21, 22, and 28 will again carry the Dąbrowa Górnicza residents through their city. The low-floor cars will also be a novelty, which previously were not running to Dąbrowa.

Publication date: 14.02.2024
Spędź Walentynki w Zakochanej Banie

W środę 14 lutego Walentynki! I jak co roku, na torach w Katowicach pojawi się wyjątkowy tramwaj – Zakochana Bana. A w niej – TVS, koncert, konkursy oraz życzenia. To będzie ciekawa opcja spędzenia święta zakochanych w romantycznym tramwaju. Zakochana Bana będzie dostępna od 16:00 do 18:45.

Publication date: 13.02.2024
Zmiany w ruchu w związku z meczem Ruch – Legia.

Zmiany na ponad 20 liniach autobusowych i tramwajowych oraz wyłączenie z obsługi 100 przystanków.

Publication date: 08.02.2024
Start dwóch centrów przesiadkowych w Zabrzu. Zaplanowano koncerty i opublikowano rozkłady jazdy

Dziś i jutro oficjalne otwarcia dwóch centrów przesiadkowych w Zabrzu, a od 10 lutego te nowo wybudowane obiekty zaczną być obsługiwane przez prawie 40 linii autobusowych. Na stronie internetowej Zarządu Transportu Metropolitalnego zostały już opublikowane wszystkie nowe rozkłady jazdy.

Publication date: 08.02.2024
Buses with numbers instead of characters

Three bus lines, which routes pass through Tychy and Bieruń, will change their symbols. From the 24th of February the letters L, R, and W will be replaced with numbers 565, 514, and 531, respectively. There is still a lot of time till the introduction of this modification, but the information campaign, due to which the passengers are to learn about that, already starts.

Publication date: 06.02.2024
BUSES WILL DRIVE TO THE ZABRZE TRANSFER CENTRES

Buses of nearly 40 lines will stop at the newly constructed stations Rokitnica Pętla and Zabrze Goethego. This means that the Zabrze passengers will gain two locations, where it will be possible to conveniently transfer, and from where it will be easy to get by the urban transport to various parts of the city and of the Metropolis.

Publication date: 31.01.2024
AS EVERY YEAR, WE PLAY WITH THE WOŚP! FREE RIDES FOR VOLUNTEERS AND PARTICIPANTS OF THE EVENT IN SOSNOWIEC

The 32nd Final of the Great Orchestra of Holiday Help (WOŚP) will take place on the nearest Sunday. As every year, we join this action. Free rides will be available for volunteers, after presentation of the identifier, and for the participants of the event in Sosnowiec, organised in the ArcelorMittal Park w Sosnowcu, based on a special coupon.

Publication date: 23.01.2024
NO CHANGES IN CONNECTIONS IN MIASTECZKO ŚLĄSKIE AND TARNOWSKIE GÓRY

The timetables of 5 bus lines, which link Miasteczko Śląskie and Tarnowskie Góry, will not change. This means that from the beginning of the new year the connections on lines 87, 145, 151, 614, and 615 will be carried out as so far.

Publication date: 28.12.2023
Kolejne udogodnienia Transport GZM w noc sylwestrową

W zeszłym tygodniu ZTM poinformował, że w noc sylwestrową na 10 liniach metropolitalnych kursować będą większe autobusy. Dziś organizator komunikacji miejskiej przekazał informację o kolejnych szykowanych udogodnieniach. To dobre wieści dla tych, którzy planują po nocnej imprezach wracać do swoich domów.

Publication date: 28.12.2023
Życzenia świąteczno-noworoczne

Drodzy Pasażerowie, życzymy Wam zdrowych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz bezpiecznych podróży do domów przepełnionych ciepłem i dobrocią 🎄

Publication date: 22.12.2023
FROM MARCH THE MONTHLY TICKETS IN THE TRANSPORT GZM ALSO FOR THE RAILWAY

The GZM, Koleje Śląskie, and the POLREGIO increase the tickets integration. From the 1st of March, the 30-day tickets will be binding in the next means of public transport. After buses, trams, and trolleybuses, it is the time for trains.

Publication date: 22.12.2023
THE OPENING OF THE LINE ALONG GRUNDMANNA STREET IN KATOWICE

After 21 months from the contract signing, the line trams will start the operation on a new tram line along Grundmanna street in Katowice. This is the first new fragment of the tram network in Katowice for 76 years! Line 25 will be running on it.

Publication date: 21.12.2023
Zmiany rozkładów na Święta i większe pojazdy w sylwestra

W świąteczne dni komunikacja miejska będzie funkcjonować inaczej niż zwykle. Pierwsze zmiany w rozkładach jazdy linii autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych zaczną obowiązywać już w Wigilię – 24 grudnia. Warte odnotowania jest zaplanowanie przez Transport GZM większych autobusów i tramwajów w sylwestra.

Publication date: 21.12.2023
THE ZTM LINKS DISTRICTS, THIS TIME IN MIKOŁÓW

Already on the nearest Saturday the ZTM, at the request of the City Office in Mikołów, introduces changes in the operation of line 620. Passengers using the Mikołów Starostwo and Mikołów Hubera stops will gain additional connections.

Publication date: 07.12.2023
FREE OF CHARGE FOR MATCHES

Buses, trams, and trolleybuses will be available for the football fans, who will visit the Zagłębie Sports Park in Sosnowiec. It will be possible to travel for free based on tickets for the matches: Zagłębie Sosnowiec – Motor Lublin and Zagłębie Sosnowiec – Chrobry Głogów.

Publication date: 08.12.2023
ZTM TRANSPORT FREE OF CHARGE DURING THE SILESIAN SCIENCE FESTIVAL

From the 9th to 11th of December it will be possible to use all the bus, tram, and trolleybus connections for free. It is enough to download a special coupon, which will enable the holder to go there and back for lectures, workshops, and other attractions of the event, including a special mobility stand.

Publication date: 06.12.2023
Mikołaj w tramwaju

6 grudnia na torach naszych miast pojawi się specjalny tramwaj, w którym będzie można spotkać Mikołaja! Jak co roku zaprzęg reniferów dostanie kilka godzin odpoczynku, a Mikołaj będzie jeździł wyjątkowym tramwajem, pozując do zdjęć i rozdając prezenty na przystankach.

Publication date: 06.12.2023
CHANGES IN THE SOUTHERN PART OF THE METROPOLIS AT THE REQUEST OF MUNICIPALITIES AND PASSENGERS

An increased number of connections on hitherto lines, coordination of bus departure times of various lines, and starting new connections – these are the next convenient solutions introduced in the urban transport by the GZM municipalities and the Metropolitan Transport Authority (ZTM). This time the benefits will be enjoyed primarily by passengers from Mikołów and Tychy, but also from Łaziska Górne and Wyry.

Publication date: 21.11.2023
132 SOLAR TICKET MACHINES FOR PASSENGERS FROM THE SILESIA AND THE ZAGŁĘBIE DĄBROWSKIE

The Metropolitan Transport Authority (ZTM) has signed a contract to deliver and maintain 132 solar ticket machines. This investment will primarily increase the accessibility of tickets.

Publication date: 15.11.2023
START/STOP RIDE. RIDES UP TO 5 MINUTES ALREADY FOR PLN 1

Learn, how to use, and how the ‘Start/Stop Ride’ option operates, which is available in the Transport GZM system. This is a good solution during short rides.

Publication date: 13.11.2023
THE CELEBRATIONS OF THE 11TH OF NOVEMBER – CHANGES IN KATOWICE, CHORZÓW, AND BĘDZIN

We have adapted the timetables to the celebrations of the National Independence Day. A few dozen bus lines will be running on diversion routes on the 11th of November.

Publication date: 10.11.2023
FOR THE FOOTBALL MATCHES BY THE ZTM TRANSPORT

In the nearest future the following matches will be played in the Zagłębie Sports Park in Sosnowiec: Zagłębie Sosnowiec – GKS Tychy and Zagłębie Sosnowiec – Górnik Zabrze. On the day of events their participants will be capable of using the connections organised by the ZTM for free

Publication date: 26.10.2023
A GUIDE DOG – A SPOT OF THE POLISH UNION OF BLIND PERSONS

A blind passenger enters a bus, travelling with a guide dog. The four-legged friend raises interest. Can we pat it? Can we treat it with a titbit? No! Remember, this dog is on duty. The Polish Union of Blind Persons reminds about these and other rules in a special spot.

Publication date: 02.11.2023
Free rides and special lines on the All Saints’ Day

The Metropolitan Transport Authority (ZTM) will again facilitate getting to cemeteries. On the 1st of November the urban transport will be free of charge and special bus lines will be started.

Publication date: 25.10.2023
ZTM IN A COMMON ACTION WITH THE POLICE. ‘PREVENTIVE ROAD VOICE’ ON KATOWICE RYNEK

Today the officers of the City Police Headquarters in Katowice, representatives of other policing services, and the ZTM employees will be reminding, why it is necessary to carry reflectors and how to care about safety. Educational games, plays, and competitions will be organised on Katowice Rynek.

Publication date: 24.10.2023
THE TRANSPORT GZM SYSTEM - LEAFLET FOR PASSENGERS

Before the full start of the Transport GZM system we have prepared in one place the most information in a nutshell, including how to use the system and what about the already purchased tickets?

Publication date: 29.09.2023
A BREAK IN THE TRAM TRAFFIC ON THE KATOWICE – CHORZÓW ROUTE

The construction of the new tramway line along Grundmanna street in Katowice is coming to an end. The last suspension of the tram traffic on Chorzowska street, resulting from this investment project, is ahead of us. Trams will not be running between Katowice and Chorzów along Chorzowska street between the 21st and 25th of October.

Publication date: 20.10.2023
Infolinia - trudności w dodzwonieniu się

Ze względu na dużą liczbę połączeń przychodzących może wydłużyć się czas oczekiwania w dodzwonieniu się na infolinię.

Publication date: 02.10.2023
The Silesia Marathon approaches as well as changes in the operation of a few dozen lines

On the 1st of October, the sport competition under the Silesia Marathon will start. From 07:30 to 14:30 a few dozen bus lines will be operating in a way different to usual, therefore on Sunday it is best to decide to travel by tram. Moreover, the participants of the run will be capable of travelling by the urban transport for free.

Publication date: 28.09.2023
THE TRANSFER FROM THE ŚKUP SYSTEM TO THE TRANSPORT GZM. IMPORTANT INFORMATION FOR PASSENGERS [UPDATE: 29 SEPTEMBER; 12:55 HOURS]

The ŚKUP system will be switched off on the 28th of September, but the work related to the transfer to the new Transport GZM System is already ongoing. This means that certain solutions and sales channels, like ticket machines, the Dynamic Passenger Information System (SDIP), and validators will not be available, or their functionalities will be limited.

Publication date: 26.09.2023
THE IMPLEMENTATION OF THE TRANSPORT GZM SYSTEM

On the 28th of September we will say goodbye to the ŚKUP system. The data comprised by it will be transferred to the Transport GZM system. Because of that, gradually, with an appropriate advance, the subsequent functionalities in the hitherto system will be switched off.

Publication date: 13.09.2023
Got a ticket for a match? You do not pay for the ride

The persons watching two matches played at the ArcelorMittal Park in Sosnowiec will be able to use for free the ZTM transport on the day of the game.

Publication date: 01.09.2023
The next, and the last, Metroline

A new Metroline will appear in the streets on the 23rd of September. M21 will connect Bytom with Ruda Śląska and Mikołów. This is the last of 32 lines marked with letter M, which were aimed at increasing the availability of the transport offer and at improving the travelling for passengers.

Publication date: 19.09.2023
We are back with the transport classes. A new call has started

How to travel safely by the urban transport? How to plan the travel, buy a ticket, use a concession, and why is the public transport important for the Planet? We discuss these and many other issues during the transport classes, the next edition of which starts already in October. We encourage primary schools to file the applications, which may be sent to the ZTM already from today!

Publication date: 18.09.2023
FOR THE JIMEK’S CONCERT – BY TRAM IS THE BEST WAY

The Metropolitan Transport Authority (ZTM) has once more prepared convenient solutions for the persons, who want to go to the Silesian Stadium. This time it is related to the ‘Jimek & Goście’ concert, for which it will be possible to go there and back by additional trams.

Publication date: 12.09.2023
Take a picture of a tram and participate in the competition

The Open Day of the Tram Depot approaches, which will be organised on the 23rd of September in Będzin. On this occasion the Tramwaje Śląskie announced a photographic competition ‘Tram against a background of Zagłębie monuments’. Valuable tangible awards may be won.

Publication date: 11.09.2023
New school year, new timetables, more than 30 changes in Various Areas

The changes, which the ZTM introduces from the 4th of September, will comprise more than 30 bus lines and 5 tram lines, e.g., in Sosnowiec, Gliwice, and Tychy. In addition, starting from Monday, the buses, trams, and trolleybuses will be running in accordance with the school timetables, facilitating getting for and from lessons.

Publication date: 01.09.2023
To school and after school for free

The metropolitan concession for children and youth from 7 years of age to the 16th birthday allows to use the ZTM transport for free – all bus, tram, and trolleybus connections. It is enough to encode the concession on a card or in the Transport GZM application.

Publication date: 29.08.2023
Scan and go. A new method for tickets buying in mobile applications

Starting from tomorrow, in external mobile applications: moBilet, Jakdojade, mPay, SkyCash, and zBiletem.pl, a new method for single-ride and medium-term tickets will take effect.

Publication date: 22.08.2023
The Transport GZM Application and Portal available to passengers

The application, which facilitates the purchase of tickets from the ZTM offer, is already available in the Google Play and App Store. The GZM encourages to test it and to share your comments.

Publication date: 07.08.2023
Tour de Pologne: There will be difficulties. The ZTM is minimising them

On the 3rd and 4th of August, the cyclists will arrive on the streets of Silesian cities within the 80th Tour de Pologne. The route of this year’s race will pass inter alia through Katowice, Zabrze, Mikołów, and Tychy, but also residents of other towns must be prepared for numerous difficulties in the traffic. The Metropolitan Transport Authority (ZTM), to minimise the inconveniences, has prepared a number of changes in the urban transport.

Publication date: 31.07.2023
By special line to the OFF Festival

On the 4th of August, together with the City of Katowice, we will start a free special line, S1, which will connect the very city centre of Katowice, Muchowiec, and Osiedle Paderewskiego.

Publication date: 26.07.2023
Convenient transport solutions for the Rammstein Group Concerts

The Rammstein group will play on the 30th and 31st of July on the Silesian Stadium. We have prepared a special offer, which will allow to get to the concert and back home after the event without having to care about parking places.

Publication date: 26.07.2023
Trams return to Szopienice

After a four-month long break, during which the tram track and the bridge over the Rawa river in the Szopienice district of Katowice, the trams will be back on their routes. From Saturday, the 29th of July, the tram traffic between the city centre of Katowice and Szopienice and Sosnowiec will be restarted.

Publication date: 26.07.2023
We invite for a travel in time by historical trams form the 1950-S

Till the 24th of September passengers can use a Tourist Tram Line 23, which travels between the Katowice Zawodzie Zajezdnia and Chorzów Stadion Śląski Pętla Zachodnia stops. By historical wagons from the 1950s you can travel on Sundays and holidays.

Publication date: 30.06.2023
Municipalities and the ZTM will facilitate access to popular bathing beaches

Holiday timetables in the urban transport will take effect with the end of the school year. They include not only changes in the departure times of buses, trams, and trolleybuses, but also - due to e.g. financial involvement of GZM cities - additional journeys to popular bathing beaches and recreational centres.

Publication date: 22.06.2023
Free rides for participants of the Metropolis holiday

On the 1st and 2nd of July all participants of the Upper-Silesian and Zagłębie Metropolis (GZM) holiday will be capable of travelling for free by buses, trams, and trolleybuses. It is enough to download a special ticket.

Publication date: 27.06.2023
Are you going for Industriada? Use the urban transport

Persons, who plan to participate in the Industriada on the 17th of June, will be capable of using the urban transport free of charge. During the ride it will be enough to have a special coupon, printed out or downloaded into a phone. By buses or trams it will be possible to get to the majority of facilities, which organise the festival attractions.

Publication date: 15.06.2023
9 schools, nearly 500 pupils. W have finished the first edition of transport lessons

How to travel safely by the urban transport? Where is it possible to learn the timetable? What is the environmental impact of the public transport? Children attending the transport lessons organised by the ZTM have received the answers to these, and to many other questions.

Publication date: 13.06.2023
Faster intervention and repair. The ZTM has developed an inventive program

The Metropolitan Transport Authority (ZTM), as the first urban transport organiser in the country, has developed a tool, which comprehensively facilitates the management of the stops infrastructure. This is good information, primarily for the passengers, because due to the novel program the care of urban transport stops and the updating of timetables situated there become much easier.

Publication date: 02.06.2023
We celebrate the Children's Day with the youngest passengers

Our stands with small gifts for children may be found in as many as four cities, from the 1st to the 4th of June.

Publication date: 30.05.2023
A free special line for the for the Juwenalia Śląskie

Today, tomorrow, and on Saturday, all participants of the Juwenalia Śląskie will be able to use a free special line, S1, which will improve going to and from Muchowiec.

Publication date: 25.05.2023
Three new Metrolines will improve travelling through the Metropolis. They will appear on the streets on the 3rd of June

New metropolitan lines will soon appear on the streets of Metropolis cities and municipalities. Line M12 will provide a direct connection of the Wyry municipality with Katowice, M13 will run between the Economic Zone in Sosnowiec and the city centre of Katowice, while M17 will connect Sosnowiec with Bytom.

Publication date: 24.05.2023
Together for the 'ŚWIETLIKOWO' foundation

The ZTM joined the charity match ‘Giants of Sports and Screen vs. Świetlikowo and Friends’ organised by the Silesian Hospice for Children ‘Świetlikowo’ Foundation. At the transport organiser’s stand people could talk about the transport in Tychy, and not only there, and receive a transport gadget.

Publication date: 22.05.2023
ZTM decides about the next facities for persons with disabilities

So-called induction loops have been installed at the Passenger Service Points (POP) of the Metropolitan Transport Authority (ZTM). They facilitate the service of the hearing-impaired and their commissioning is another evidence that the transport organiser very seriously considers the needs of persons with disabilities.

Publication date: 15.05.2023
Meetings with passengers about mnibus lines

Three days of discussions, three days of meetings. People in Knurów, Tarnowskie Góry, and Zabrze could participate in the attractions, which were promoting the ZTM urban transport, the minibus lines in particular.

Publication date: 10.05.2023
Surveys and cake on-board minibuses

Nearly 5 month ago minibuses, serving 7 new lines, went into streets of Knurów, Tarnowskie Góry, and Zabrze. The survey conducted by the Metropolitan Transport Authority (ZTM) shows that possibilities, provided by these connections, are already noticed by residents. In one of municipalities, as an expression of joy and thanks for the line starting, the bus driver was offered... a home-made cake.

Publication date: 09.05.2023
Contracts worth PLN 270 million signed. 40 modern buses will appear on the GZM streets

The Metropolitan Transport Authority (ZTM) has signed new transport contracts, after completion of a tendering procedure. Contracts to serve a network of connections, for a total amount of PLN 270 million and 25 million vehicle-kilometres, were awarded to the following carriers: Usługi Transportowe Pawelec Krzysztof and a consortium LZ Apolinary Lazar, Marcin Lazar S.J, and PKS Południe sp. z o.o. Both companies will need approx. 40 modern buses to carry out the new tasks.

Publication date: 08.05.2023
Job offers for young specialists. An open day of the Silesia University of technology

During the Open Day and the Day with Employer, organised by the Silesian University of Technology, the representatives of the ZTM told to secondary school graduates and students about the secrets of the work at the transport organiser and about the development possibilities. The young graduates of transport, engineering, and logistics learned, inter alia, where the job offers at the ZTM should be sought, and how to use the traineeships and training courses.

Publication date: 27.04.2023
'Run of heroes' changes the bus routes

The organisation of the ‘Run of Heroes’ in the city centre of Katowice forces to introduce numerous changes in the operation of the urban transport. The modifications will apply to almost 40 bus lines, which routes pass through more than 20 municipalities. To minimise the difficulties, the Metropolitan Transport Authority (ZTM) will start temporary stops and will direct vehicles to the optimal diversions.

Publication date: 27.04.2023
The May day period with ZTM transport

We would like to remind about a few important changes in the timetables, which will be valid during the ‘long weekend’

Publication date: 25.04.2023
Safety and life saving - PKM Tychy invests in training for drivers

What to do with a suspicious piece of luggage? How to provide efficiently the help to passengers in need? The PKM Tychy, a ZTM operator, from the last year has been organising training for drivers, in addition, it offers permanent psychologists duties to the staff. All that out of concern for the safety and comfort of passengers and drivers.

Publication date: 19.04.2023
A virtual SDIP display is already operating. It will allow to plan faster your ride with the ZTM

New functions were started on the Metropolitan Transport Authority (ZTM) website. These are notes, due to which everybody can learn the information on the current traffic of the urban transport. Passengers can check in what time, in minutes, the nearest bus, tram, or trolleybus will arrive, or whether the journey, in which they are interested, will be carried out.

Publication date: 13.04.2023
Wielkanocne życzenia

Drodzy Pasażerowie, życzymy Wam pogody ducha, zdrowia i spokoju z okazji Świąt Wielkanocnych! 🐣

Publication date: 07.04.2023
Changes in the urban transport at Easter

During the Easter time the buses, trams, and trolleybuses will be operating a little differently than usually. The Metropolitan Transport Authority (ZTM) has prepared a special message which describes the planned changes. They will be in force from the 6th to 11th of April.

Publication date: 05.04.2023
Katowice, Chorzów, Świętochłowice, and Sosnowiec – many changes in the tram transport

The beginning of April will bring many changes in the organisation of tram transport on the routes connecting Katowice and Chorzów, Katowice and Sosnowiec, and also Świętochłowice and Chorzów. In certain places the tram traffic will be restarted, in others - suspended. All that is related to the implementation of investment tasks carried out by the company Tramwaje Śląskie S.A.

Publication date: 29.03.2023
The ZTM orders 132 solar ticket machines

The Metropolitan Transport Authority (ZTM) will nearly double the number of ticket machines. The newly ordered machines will enable passengers e.g. to buy all paper and electronic tickets, to supply the account with electronic money, or to learn the tariff.

Publication date: 15.03.2023
The Wojska Polskiego street closed and changes in the urban transport

From the 29th of March 10 lines of urban transport must be changed due to the reconstruction of the flyover at Wojska Polskiego street in Sosnowiec. The modification will apply primarily to regular bus lines, which in most cases will be directed to diversion routes. Because the section above the railway line will be closed, all drivers will experience difficulties.

Publication date: 14.03.2023
Fare dodgers from Silesia and Zagłębie paid back already PLN 30 million of their debt

PLN 30 million is the amount paid back to the Metropolitan Transport Authority (ZTM) by the fare dodgers from Silesia and Zagłębie. Taking into account the last 4 years this is one of the highest incomes on the paid up additional charges in the urban transport in the whole country.

Publication date: 09.03.2023
Together for safety

A new edition of transport classes started for children from the area of the Upper-Silesian and Zagłębie Metropolis. The ZTM employees and Police officers made the youngest aware, what is the public transport, how to use it, and how it affects the natural environment. In addition, representatives of the ZTM and of other public institutions participate in cyclical meetings with residents, entitled ‘Preventive Road Voice’, which are organised by the City Police Headquarters in Katowice.

Publication date: 03.03.2023
The Stefan Batory foundation valued the Metropolitan transport authority

For a dozen or so years, under the national campaign ‘Masz Głos’ (You Have Your Voice), the Stefan Batory Foundation has been valuing the cooperation between local communities and local governments. This year the Metropolitan Transport Authority (ZTM) and the ‘Trangresja’ Foundation became the laureates of the prestigious competition. The winners, representing the Silesia and Zagłębie, received the prize in the Super Self-Government category.

Publication date: 23.02.2023
ŚKUP start after failture. Permanent solutions return ŚKUP

With the restoration of the ŚKUP system functionalities the temporary solutions, introduced for the period of failure by the ZTM, are no longer effective.

Publication date: 20.02.2023
Get to the match without additional charges. Free ZTM transport

The persons watching the Saturday ‘Fortuna 1 Liga’ Zagłębie Sosnowiec – GKS Katowice match will be able to travel for free by the ZTM urban transport. During the tickets inspections it will be enough to present the entry ticket and a special coupon.

Publication date: 21.02.2023
Timetable of line 610 adapted to pupils needs

At the request of the Knurów City Office the timetable of line 610 will change. As a result of changes the pupils will be able to get to schools more efficiently, and after the lessons - to come back home faster

Publication date: 20.02.2023
A new Metroline will connect Czeladź and Katowice

From the 25th of February a new metroline will carry passengers from Katowice to Czeladź via Siemianowice Śląskie.

Publication date: 20.02.2023
Travel for free during basketball matches

Participants of three basketball events organised in Sosnowiec will be capable of enjoying free rides by all bus, tram, and trolleybus lines.

Publication date: 06.02.2023
Awaria ŚKUP: rozpoczęcie ponownego uruchomienia systemu dla pasażerów

Dziś rozpoczęło się włączanie poszczególnych elementów systemu i urządzeń, z których korzystają pasażerowie, a więc portalu, aplikacji Mobilny ŚKUP, tablic SDIP, biletomatów oraz kasowników w pojazdach. Na stronie internetowej ZTM pojawiają się już zaktualizowane rozkłady jazdy.

Publication date: 16.02.2023
For the period of ŚKUP failure temporary rules have been introduced in the urban transport [UPDATE ON 10 FEBRUARY, 12:05]

There was a ŚKUP system failure. Because of that the Metropolitan Transport Authority (ZTM) prepared for passengers the most important pieces of information on temporary rules of urban transport use. During this exceptional period e.g. the possibilities of tickets purchase are limited, and rules of their validation have been changed.

Publication date: 09.02.2023
Announcement

concerning the breach of personal data accessibility due to the ŚKUP system failure

Publication date: 10.02.2023
Zabrze. Trams will be running faster and quieter

The modernisation of the tram track in Wolności street in Zabrze will start on Monday. This is good information for both passengers and nearby residents, because after the investment completion the trams will be running faster and quieter. However, before everybody will be capable of enjoying these facilities, the urban transport must be adapted to the planned repair works. The changes will comprise 9 bus lines and 7 tram lines, which routes pass not only through Zabrze, but also trough Bytom, Chorzów, Gliwice, Katowice, Ruda Śląska, Świętochłowice, and Zbrosławice.

Publication date: 10.02.2023
Tickets purchase at solar ticket machines

We inform, that during the ŚKUP system failure, paper tickets can be bought at 12 solar ticket machines.

Publication date: 09.02.2023
Limitations in the access to tickets

We inform, that for the period of ŚKUP system failure the possibility of purchasing tickets encoded on and purchased by means of ŚKUP cards is suspended.

Publication date: 08.02.2023
Awaria systemu ŚKUP [aktualizacja 9 II, g. 8:50]

Ważne informacje dotyczące obowiązku kasowania i możliwości zakupu biletów ZTM w związku z awarią systemu ŚKUP. Informujemy o dostępnych kanałach sprzedaży i obowiązujących zasadach zapłaty za przejazd w pojazdach.

Publication date: 08.02.2023
Publication date: 08.02.2023
Transport lessons start

We invite all schools from the GZM area to participate in this year transport classes, organised by the Metropolitan Transport Authority (ZTM).

Publication date: 01.02.2023
Free rides for volunteers of the WOŚP

Apart from the auction, in the next final of the Great Orchestra of Holiday Help (WOŚP) we offer free rides for volunteers. To travel by buses, trams, and trolleybuses it is enough to present during ticket inspections the ID badge and a special coupon.

Publication date: 25.01.2023
TRAFFIC CHANGES AT THE BOUNDARY BETWEEN ŚWIĘTOCHŁOWICE AND CHORZÓW

At the beginning of the next week the tram track reconstruction will start in Katowicka street in Świętochłowice. The investment project will result in the improved comfort of travel and also vibrations and noise emitted by the passing trams will be reduced. For the period of works the Metropolitan Transport Authority (ZTM) has to introduce changes in the operation of bus and tram transport. They will take effect on the 30th of January and will comprise altogether 5 bus lines and 4 tram lines, which routes are going through Bytom, Chorzów, Gliwice, Katowice, Ruda Śląska, and Zabrze.

Publication date: 25.01.2023
Trams are coming back to 3 Maja Street in Chorzow

On Monday, the 23rd of January, trams will be running again along 3 Maja street in Chorzów. This will be line 10, which connects Ruda Śląska and Chorzów with Bytom. For the return of line 11 trams, that is going towards Katowice, we will still have to wait due to the investment works carried out in the area of former Huta Kościuszko.

Publication date: 20.01.2023
We play with the Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (Great Orchestra Of Holiday Help, WOŚP). A unique auction has started

A set of transport gadgets is waiting for the auction winner. The set to be gathered contains, among others, a calendar, bag, mug, umbrella, and reflectors.

Publication date: 19.01.2023
A new metroline connects Dąbrowa Górnicza with municipalities of Psary and Bobrowniki

The next metroline will appear on the Metropolis streets on the 14th of January. M103 connects municipalities of Bobrowniki and Psary with Dąbrowa Górnicza. This is the first direct bus connection of these municipalities.

Publication date: 10.01.2023
More than 150 stops in Dąbrowa Górnicza change their names or status

The City Council in Dąbrowa Górnicza decided about changing the status or names of 153 stops, therefore before starting a ride it is worth familiarising with the description of changes.

Publication date: 09.01.2023
Suspension of tram traffic in Katowice, Chorzów, and Bytom

18 tram lines and 5 bus lines are comprised by changes, which took effect on the 8th and 9th of January. The modifications, which must be introduced due to the planned investment works, should be learned primarily by passengers from Katowice, Chorzów, and Bytom.

Publication date: 04.01.2023
Transport facilities for the New Year's eve party in the Silesian Park

The Metropolitan Transport Authority (ZTM) announces additional journeys for the biggest New Year’s Eve event in the region. Facilities, which will make easier getting to the Silesian Park in Chorzów and back will be introduced on a dozen or so bus and tram lines.

Publication date: 28.12.2022
Metroline will connect Rudziniec with Gliwice

A new Metroline starts on the 1st of January. Buses marked with number M106 will travel between Gliwice and Rudziniec. This is the first of connections served by the ZTM, which will serve the municipality of Rudziniec.

Publication date: 27.12.2022
Christmas greetings for passengers

Dear Passengers, we wish you peaceful, spent with your families, and cheerful Christmas as well as safe travelling to your homes filled with warmth and kindness! 🎄 😊

Publication date: 23.12.2022
New proceedings, new transport contracts, new lines. ZTM has invited tenders for more than PLN 300 million

The Metropolitan Transport Authority (ZTM) has invited tenders to serve the network of connections. This time the proceedings comprises at least 25 million vehicle-kilometres, for which performance almost 40 buses will be necessary. Because of the signed contracts the connections will be ensured on 17 lines in 16 cities - including Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice, Mikołów, Mysłowice, Orzesze, Rudziniec, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Wyry, and Zabrze. An approximate value of the procurement amounts to PLN 308 million.

Publication date: 23.12.2022
FREE ZTM TRANSPORT FOR THE METROPOLITAN CHRISTMAS EVE FOR LONELY

During the ride it is enough to have an invitation collected in one of ‘Spichlerz’ (Granary) social shops.

Publication date: 22.12.2022
WHERE CAN YOU BUY TICKETS? WE PRESENT A SIMPLE DIAGRAM

Depending on the frequency and length of rides the passengers can choose tickets convenient for them, available in various sales channels.

Publication date: 21.12.2022
Podróż z ZTM w okresie Świąt Bożego Narodzenia

Warto zapoznać się ze specjalnym opisem zmian obowiązujących od 23 grudnia do 5 stycznia.

Publication date: 20.12.2022
METROPOLIS STARTS THE TICKET INTEGRATION WITH THE MZK JASTRZĘBIE-ZDRÓJ. FACILITIES FOR CZERWIONKA-LESZCZYNY RESIDENTS

The Upper-Silesian and Zagłębie Metropolis (GZM) and the MZK Jastrzębie-Zdrój create an integrated tariff-ticket system, which will take effect from the beginning of the next year. An agreement on that was signed on the 15th of December.

Publication date: 16.12.2022
New minibus lines in Tarnowskie Góry, Zabrze, and Knurów

Districts in Zabrze, Knurów, and Tarnowskie Góry, not served so far by the urban transport, will obtain connections. Mayors of cities decided about starting 7 new lines on the 17th and 19th of December. Journeys will be carried out by minibuses, so their routes can pass through narrow streets.

Publication date: 15.12.2022
'Fifteen' will start on the new route already on the 19th of December

Passengers will be capable of travelling by trams of line 15 from the Katowice Plac Wolności stop to Zagórze Rondo Jana Pawła II stop. The inauguration journey will start on Monday at 14:09.

Publication date: 15.12.2022
On the 10th of December the Transfer Centre in Gliwice was officially opened. The ceremony was attended by representatives of GZM and ZTM

The official opening of the Transfer Centre (TC) in Gliwice took place on the 10th of December. The ceremony focused on issues related to the urban transport.

Publication date: 14.12.2022
Tram changes in Katowice and Zagłębie

At the beginning of the next week numerous modifications will be introduced in timetables of 13 tram lines. In most cases they will comprise e.g. route changes. Detailed information should be learnt primarily by residents of Dąbrowa Górnicza and Katowice, but also of Będzin, Bytom, Chorzów, Czeladź, Sosnowiec, and Świętochłowice.

Publication date: 09.12.2022
Santa Claus in a tram will visit 5 cities

Chorzów, Świętochłowice, Ruda Śląska, Zabrze, and Bytom are the cities, where you can meet Santa Claus on Tuesday, the 6th of December. As every year, the team of reindeer will get a few hours rest, and Santa Claus will be travelling by a special tram, giving away gifts at stops.

Publication date: 06.12.2022
The location of passenger service point in Gliwice will change

From the 5th of December the POP in Gliwice will be situated in the newly opened Transfer Centre. Passengers will be capable of handling their matters and transfer to the selected means of transport in one place.

Publication date: 02.12.2022
ZTM prepared additional information for passengers communing to Gliwice

On the 3rd of December, in relation to the commissioning of the Transfer Centre in Gliwice, the operation of approx. 50 bus lines will change within the city area. The Metropolitan Transport Authority (ZTM) emphasises, that these lines also include such, which routes go outside Gliwice and due to that also residents of e.g. Knurów, Pyskowice, and Zabrze should learn about the modifications. To facilitate the use of urban transport for passengers from these cities, the transport organiser has prepared now additional information materials.

Publication date: 01.12.2022
Big changes in the urban transport in Gliwice. New timetables for 50 bus lines

The Transfer Centre in Gliwice will be officially opened on the 10th of December. However, buses will be able to use this facility already a week earlier. On the 3rd of December numerous changes will be introduced in the urban transport operation. They will comprise approx. 50 lines operating in the area of 21 municipalities.

Publication date: 24.11.2022
Facilities, which you can hear, see, or touch - about inclusive urban transport

The Metropolitan Transport Authority (ZTM) summarises solutions, which are designed in particular for persons with special needs. Persons with disabilities and with reduced mobility helped to present them.

Publication date: 22.05.2023
Free ZTM urban transport during the Silesian Festival of science

To travel for free for events related to the Silesian Festival of Science on the 4th and 5th of December you need only to collect a free coupon.

Publication date: 30.11.2022
Suspension of the tram traffic between Katowice and Chorzów

Till the 11th of December the tram traffic along Chorzowska street in Katowice will be stopped. Intensive track works, connected with the investment projects carried out to the order of Tramwaje Śląskie S.A., will be carried out during this period.

Publication date: 22.11.2022
Temporary modification of line M109

The Metropolitan Transport Authority (ZTM), in cooperation with the City Office of Dąbrowa Górnicza, is going to introduce temporary changes in the route of the metropolitan line M109. Its start was planned for the 10th of November.

Publication date: 04.11.2022
'Preventive road voice' - a common actrion of the ZTM with the order services

In the past week the order services and the Metropolitan Transport Authority (ZTM) were reminding pedestrians on the Katowice Rynek about the safety in the road traffic and during the use of urban transport. The event enjoyed great popularity among residents, who participated in quizzes and games, and primarily they were recalling how to take care of themselves and others during travels.

Publication date: 03.11.2022
Change of line no 51 timetable

Because of the non-performance of journeys the ZTM has terminated another contract with the A21 company. The transport organiser has already found substitution for the aforementioned carrier, however, it is necessary to introduce changes to line No 51 timetable.

Publication date: 14.11.2022
Tickets purchased before the introduction of the new transport tariff, we remind, how they can be used

Have you bought single-ride or long-term tickets before the 17th of October? Check, what to do, to use them after the change of the Transport Tariff.

Publication date: 27.10.2022
New Transport Tariff. Check, what is going to change

The time tariff will take effect from the 17th of October. Changes will also comprise part of long-term tickets and additional charges

Publication date: 04.10.2022
Free public transport and special lines starting for the All Saints’ Day period

The Metropolitan Transport Authority (ZTM) will facilitate getting to cemeteries. The greatest improvements will comprise special bus lines and enabling on the 1st of November to travel by the urban transport for free.

Publication date: 25.10.2022
During the weekend change the time will be changed. How will the buses and trams operate?

At the night from the 29th to 30th of October the time will be changed from the summer to winter time. The Metropolitan Transport Authority (ZTM) clarifies, according to what rules the buses and trams will operate.

Publication date: 24.10.2022
ZTM price list changed from the 17th of October

Passengers, who regularly and frequently use the urban transport, buying 90- and 180-day tickets, and blocks of multi-ride tickets, will pay for the tickets the same amount as now. Prices of the other tickets will change below the inflation level.

Publication date: 05.10.2022
A change of the method for ŚKUP cards personalisation. Passenger’s data will not be printed on the card

The method for ŚKUP cards personalisation changes from today. The personalised cards ordered from today will not contain the information about the name and surname, and a photograph, and the passenger will receive a card described ‘Bearer’. The data of passenger filing an application for the personalised card issuance will be now saved only in the system.

Publication date: 04.10.2022
This year day without car is behind us. See what happened

On the 22nd of September we encouraged to use buses, trams, and trolleybuses, and we were thanking our Passengers for choosing the urban transport - an ecological form of transport. Apart from free travelling for holders of a logbook, we have prepared sweet snacks, a quiz, and transport gadgets. We also participated in the educational action of the Police.

Publication date: 26.09.2022
On the occasion of a Day Without Car the ZTM offers free rides

On the 22nd of September, the Day Without Car, everybody, who decides to travel by the urban transport and will have with him/her a logbook, will be capable of travelling without a ticket by bus, tram, and trolleybus. Also a small surprise was prepared for passengers using the public transport on that day.

Publication date: 21.09.2022
ZTM representatives on the 78th inauguration of the academic year at the Silesian University of Technology

During the ceremony of starting the academic year at the Faculty of Transport and Aviation Engineering the inauguration lecture on the transport solutions was delivered by Mr Aleksander Sobota, Professor of the Silesian University of Technology, deputy ZTM Director for Transport.

Publication date: 10.10.2022
The ZTM on the Open Days of the Tram Depot in Gliwice

On the 17th of September, after a two-year break, it was possible to see very closely the most secret corners of the tram depot.

Publication date: 21.09.2022
GZM night of theatres, free rides by bus, tram, and trolleybus

Already on the 17th of September we invite for the next edition of the GZM Night of Theatres. 13 theatres, in 7 cities, will present as many as 22 performances, for which it will be possible to go for free by the urban transport.

Publication date: 12.09.2022
Free transport on the occasion of the Industriada. It is enough to take a coupon

It is definitely worth going by the public transport, instead of a car, for this year Industrial Monuments Route Holiday. The Metropolitan Transport Authority (ZTM) prepared free rides for participants of the event.

Publication date: 30.08.2022
Facilities in the urban transport for the World Men’s Volleyball Championships

The World Men’s Volleyball Championships start on the 26th of August; they will take place in the Katowice Spodek and in the Gliwice Arena. In relation to this even we introduce changes in the urban transport operation.

Publication date: 26.08.2022
Tramwaje Śląskie launched a competition for a family board game

Questionnaire surveys and results of sales clearly show, that board games are one of favourite entertainments of Poles. Therefore, on the occasion of approaching European Mobility Week, the company Tramwaje Śląskie S.A. launches a competition for a design of a tram board game. The organisers wait for applications till the 11th of September.

Publication date: 25.08.2022
Line No M23 will connect Siewierz and the municipality of Psary with Będzin, Sosnowiec, and Katowice

Buses of line No M23 will appear on the streets on the 3rd of September. This is the first regular connection of Siewierz and the municipality of Psary with Katowice.

Publication date: 24.08.2022
Transportowe kolorowanki dla dzieci

Zachęcamy do pobrania i wydrukowana edukacyjnych kolorowanek dla dzieci.

Publication date: 10.01.2023
A new functionality on the rj.metropoliaztm.pl website - system test

On the rj.metropoliaztm.pl website, after clicking a timetable, a message appears about the nearest departure of vehicles serving the given line. We have been testing this functionality now, therefore we would appreciate that the displayed information is verified with the timetable.

Publication date: 22.08.2022
Changes in timetables of lines no 250 and 750

We increase the frequency of journeys for both lines.

Publication date: 19.08.2022
A new double metroline. It will connect Gliwice, Zabrze, Bytom, and Piekary Śląskie with the airport

On the 20th of August buses of a new metropolitan line will appear on the Metropolis streets. Line M16/M116 will connect Gliwice and Zabrze with Bytom, Piekary Śląskie, municipality of Bobrowniki, and the Airport in Pyrzowice. The line will be operating all the week and round-the-clock.

Publication date: 12.08.2022
Every 4th stop in Mikołów will change its name

The City Council in Mikołów decided to update names of 42 stops. The Metropolitan Transport Authority (ZTM) advises to check timetables on the Internet before leaving home for a bus, you will not be then surprised during the travel.

Publication date: 11.08.2022
CHECK, HOW TO USE THE ZTM URBAN TRANSPORT

The possibility to use the urban public transport for free for citizens of Ukraine, who crossed the border in February, ends on the 31st of May. Already now we suggest, where you can buy a ticket and how to use the urban transport of the Metropolitan Transport Authority (ZTM).

Publication date: 26.05.2022
Additional tram journeys for the Fest Festival

More frequent journeys and bigger trams, such facilities have been prepared by the Metropolitan Transport Authority (ZTM) for persons, who want to go for the Fest Festival. The event will take place in the Silesian Park in Chorzów, from the 10th to 14th of August.

Publication date: 08.08.2022
Additional connections for the Kamila Skolimowska Silesia Memorial. The best way is to go there by tram

On the 6th of August the Kamila Skolimowska Silesia Memorial will be held on the Silesian Stadium. To facilitate getting to and back from the Memorial, the Metropolitan Transport Authority (ZTM) will start additional tram journeys and will introduce special timetables for bus lines M3 and 840.

Publication date: 03.08.2022
FOR THE OFF FESTIVAL YOU WILL GET WITHOUT A TICKET

The Metropolitan Transport Authority (ZTM) will start again a free line, S1. This time buses will facilitate getting to and back from the OFF Festival.

Publication date: 29.07.2022
METROLINE M11 WILL CONNECT THE NEXT MUNICIPALITIES WITH THE AIRPORT. IT WILL SET ON ITS SERVICE ON THE 30TH OF JULY

The Upper-Silesian and Zagłębie Metropolis starts the next metropolitan line - M11. Buses will be operating on the Katowice – Wojkowice – Ożarowice route. The line will start its operation on Saturday, the 30th of July.

Publication date: 27.07.2022
CHANGE OF TICKET PRICES FROM SEPTEMBER. THE DRAFT CONSULTED WITH TRADE UNIONS

A two-digit inflation and an increase in fuel prices by more than 40% as compared with the previous year are factors, which result in growing operating costs, also in the urban transport.

Publication date: 25.07.2022
ADDITIONAL AND FREE CONNECTIONS FOR THE TAURON NEW MUSIC

The Metropolitan Transport Authority (ZTM) will start a special bus line for the Tauron New Music festival. Buses will facilitate getting to the event and returning from it from the 21st to 24th of July. Connections will be free of charge.

Publication date: 19.07.2022
METROLINE M10 WILL CREATE A FRAMEWORK OF CONNECTIONS BETWEEN KATOWICE AND TYCHY. IT WILL SET ON ITS SERVICE ON THE 16TH OF JULY

The metropolitan bus line M10 will start operating from the 16th of July on the Katowice Aleja Korfantego – Tychy Osiedle ‘’Z1” – Kobiór Centrum route. It will replace bus line No 14.

Publication date: 15.07.2022
TIMETABLE CHANGES FOR 9 BUS LINES

Limitations to the urban transport will be introduced on the 11th of July. They will comprise 9 bus lines: 297, 653, 662, 688, 830, 910, 912, 913, and T-11. Their routes pass through Bytom, Chorzów, Katowice, Mikołów, Rudę Śląską, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, and Tychy.

Publication date: 07.07.2022
FREE RIDES FOR PARTICIPANTS OF THE UPPER-SILESIAN AND ZAGŁĘBIE METROPOLIS HOLIDAY

On the 2nd of July all participants of the Upper-Silesian and Zagłębie Metropolis (GZM) holiday will be capable of travelling for free by buses, trams, and trolleybuses. It is enough to collect a special ticket.

Publication date: 01.07.2022
TWO NEW METROLINES FROM THE 25TH OF JUNE. TRANSFERS ON THE PYSKOWICE - TARNOWSKIE GÓRY ROUTE WILL DISAPPEAR

A new metropolitan line, M107, will ensure direct connections of Pyskowice and Zbrosławice with Tarnowskie Góry during the entire week. The second ‘M’ - M105, will be operating on the Gliwice, Pyskowice, and Knurów route.

Publication date: 22.06.2022
THE LONG WEEKEND MARKED BY HUGE CHENGES IN THE URBAN TRANSPORT

The celebrations of the 100th anniversary of the Upper Silesia incorporation into Poland are the reason for introduction of numerous changes in the operation of bus and tram traffic in Katowice. Changes, which will comprise nearly 50 lines, will take effect from morning hours of the 17th of June till night hours from the 19th to 20th of June.

Publication date: 14.06.2022
BY NUS AND HISTORICAL TRAM TO THE WORLD URBAN FORUM. WE START SPECIAL LINES

From the 23rd of June till the 3rd of July lines WUF1 and WUF2 will be running from the Katowice station to a special temporary stop.

Publication date: 13.06.2022
FREE TRAVELLING BY THE ZTM TRANSPORT FOR PARTICIPANTS OF THE CARBON SILESIA FESTIVAL

During the inspection it is enough to present a festival band and an entrance ticket.

Publication date: 10.06.2022
QUITE A LOT OF CHANGES IN DĄBROWA GÓRNICZA

Changes in the operation of ZTM urban transport, related to the construction of a transfer centre in Gołonóg, will take effect from tomorrow (1st of June) and will comprise 17 bus lines and a few stops.

Publication date: 31.05.2022
ZTM PRACTICES VALUED BY THE RESPONSIBLE BUSINESS FORUM

The première of the report ‘Responsible Business in Poland. Best Practice’ took place during the CSR Fair, organised by the Responsible Business Forum. This is the largest in Poland review of sustainable development initiatives. As many as 6 ZTM practices qualified to it.

Publication date: 26.05.2022
BUY ZTM TICKETS ONLINE. IT IS CHEAPER, FASTER, MORE CONVENIENT AND ECOLOGICAL

ZTM tickets have been available for some time in another mobile application - „zBiletem” (‘withTicket’). This is already the fifth external mobile application, in which passengers can buy tickets for the ZTM urban transport, besides such applications as: SkyCash, mPay, moBiLET, and jakdojade.

Publication date: 23.05.2022
ZTM - A CO-HOST OF THE TRAFFIC ENGINEERING CLUB CONFERENCE

How to organise transport in 56 cities? How the Intelligent Transport System operates in various parts of the Silesian Voivodeship? These were some of the topics discussed yesterday by the ZTM and Traffic Engineering Club representatives during a conference on the transport in cities.

Publication date: 20.05.2022
MEETING IN THE DISTRICT CHAMBER OF INDUSTRY AND COMMERCE IN TYCHY

Ms Małgorzata Gutowska, the Director of the Metropolitan Transport Authority (ZTM) in Katowice, presented the ZTM offer for employers during a meeting of the Sustainable Development Committee of the District Chamber of Industry and Commerce in Tychy.

Publication date: 16.05.2022
CHANGE IN THE KOLEJE ŚLĄSKIE OFFER. CHANGES ALSO IN THE SUBSTITUTE TRANSPORT TO TARNOWSKIE GÓRY

The scope of Koleje Śląskie tickets honoured, valid on the Katowice - Tarnowskie Góry route, is to change on the 16th of May. The current list of tickets is available in the annex. What is important – the tickets, which were purchased before that date, entitle passengers to travel by the ZTM lines according to hitherto rules till the end of their validity period.

Publication date: 13.05.2022
May changes in the ZTM transport

The long May weekend approaches, therefore the ZTM introduces changes in the urban transport.

Publication date: 29.04.2022
The next stage of Giszowiec junction reconstruction. Numerous changes in the urban transport

The investment works in Giszowiec, Katowice, enter the next phase. That means changes in the traffic organisation and the necessity for introduction of new routes and timetables for several bus lines by the Metropolitan Transport Authority (ZTM).

Publication date: 15.04.2022
Easter holiday timetable changes

During the Easter holiday the timetables for buses, trams, and trolleybuses will change. The first modifications will take effect already on Maundy Thursday (14th of April).

Publication date: 12.04.2022
‘Procedures Without Barriers’ project with the involvement of the Metropolitan Transport Authority (ZTM)

On the 5th and 6th of April a conference was held in Warsaw, which summarised the review of procedures for the servicing of persons with special needs, named ‘Procedures Without Barriers’ - a project implemented by the Chancellery of the Prime Minister. The conference was attended by experts from various institutions, including representatives of the ZTM.

Publication date: 08.04.2022
Price changes of daily tickets and Metrotickets in the part of Koleje Śląskie. New price list from the 8th of April

Price changes will apply to the common ticket offer, which enables Koleje Śląskie passengers to use the entire urban transport in the GZM. ZTM ticket prices in force in buses, trams and trolleybuses don't change.

Publication date: 07.04.2022
The change from the winter to summer time. Timetables of night buses and trams will change

At the nearest weekend (in the night from 26 to 27 March) we will shift clocks from 02:00 to 3:00. Therefore the ZTM has prepared special timetables, which will comprise night trips of a few dozen bus and tram lines.

Publication date: 24.03.2022
ZTM tickets available in the next application

As of today, you can buy ZTM tickets in the ‘’zBiletem’ application, operating under Android and iOS systems. Like in other external applications, passengers can buy the following tickets: 1 and 2 Cities, Network 90, Group for 5 persons, Daily, and 24h + Railway.

Publication date: 23.03.2022
Zmiany w rozkładach jazdy tramwajów w Dąbrowie Górniczej

W Dąbrowie Górniczej trwa modernizacja torowisk tramwajowych i w związku z nią co jakiś czas zmienia się organizacja ruchu tramwajów w tym mieście. Najbliższe modyfikacje rozkładów jazdy zostaną wdrożone w sobotę i będą dotyczyć m.in. linii tramwajowej 28.

Publication date: 18.03.2022
Metropolia dla Ukrainy. Bezpłatna komunikacja miejska ZTM dla obywateli Ukrainy/ Агломерація для України. Безкоштовний громадський транспорт для громадян України

Od 8 kwietnia obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę 24 lutego 2022 r. lub później mogą korzystać z komunikacji miejskiej ZTM bezpłatnie. Wystarczy okazać odpowiedni dokument. З 8 квітня громадяни України, які перетнули кордон 24 лютого 2022 року або пізніше, можуть безкоштовно користуватися громадським транспортом УМТ. Все, що вам потрібно зробити, це показати відповідний документ.

Publication date: 28.02.2022
Obsługa pasażerów w dobie koronawirusa [Aktualizacja: 8 IV]

W trosce o podróżnych oraz pracowników organizatora transportu, wprowadziliśmy wiele zmian w zakresie obsługi pasażerów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.

Publication date: 30.04.2020
Free urban transport with a ticket for the match

Supporters, who intend to go to Chorzów for the match between Poland and Sweden, will be capable of travelling for free by the transport organised by the Metropolitan Transport Authority (ZTM). On that day also additional connections will be started, which will facilitate access to and return from the Silesian Stadium.

Publication date: 25.03.2022
Remont torów na odcinku z Chorzowa do Tarnowskich Gór. ZTM będzie honorować bilety Kolei Śląskich

Rozpoczynają się prace modernizacyjne na odcinku linii kolejowej nr 131 z Chorzowa do Tarnowskich Gór. W związku z tym pociągi nie będą kursować na tej trasie przez najbliższe dwa lata, co oznacza spore utrudnienia dla mieszkańców. Aby zminimalizować te niedogodności – Zarząd Transportu Metropolitalnego i Koleje Śląskie od 13 marca będą wzajemnie honorować wybrane bilety okresowe.

Publication date: 11.03.2022
Metrolinia M14 połączy Gliwice i Tarnowskie Góry z lotniskiem. Autobusy wyjadą w trasę 12 marca

W sobotę (12 marca) na ulice wyjedzie linia metropolitalna M14. Autobusy będą kursować na trasie Gliwice-Ożarowice. Dzięki uruchomieniu nowej metrolinii, mieszkańcy zyskają regularne całodobowe połączenie Tarnowskich Gór z Pyrzowicami. Linia będzie obsługiwana przez nowy tabor Przedsiębiorstwa Komunikacji Metropolitalnej w Świerklańcu.

Publication date: 10.03.2022
W Dąbrowie Górniczej liczne zmiany w ruchu tramwajów [Aktualizacja 28 II]

Liczne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji tramwajowej w Dąbrowie Górniczej (m.in. linie 21, 22 i 28). Apelujemy, aby przed wyjściem z domu na przystanek sprawdzać informacje w zakładce Aktualności - Komunikaty na stronie internetowej ZTM.

Publication date: 25.02.2022
ZTM ogłasza dodatkowy przetarg na obsługę sieci. Najlepsi obsłużą kolejne „M-ki“

Obsługą kolejnych 43 linii, w tym metrolinii, zajmą się zwycięzcy przetargu ogłoszonego dzisiaj przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Kontrakty obejmą ponad 60 milionów wozokilometrów, a autobusy będą kursować w kilkunastu gminach.

Publication date: 23.02.2022
W sobotę ruszają kolejne linie metropolitalne. Nowe połączenia m.in. w Gliwicach, Piekarach Śląskich, Pilchowicach i Sośnicowicach

M100, M104 i M28 – to nowe metrolinie, które 12 lutego ruszą na ulice Metropolii. M-ki kursować będą przez sześć gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Niezależnie od prac nad systematycznym uruchamianiem kolejnych linii, w lutym zostanie ogłoszony przetarg na firmę, która zapewni obsługę wszystkich pozostałych, zaplanowanych połączeń. Docelowo system metrolinii składać się będzie z 31 linii autobusowych.

Publication date: 04.02.2022
Publication date: 03.10.2023
Szybciej do Będzina, Sosnowca i na lotnisko

1 stycznia ruszyła nowa autobusowa linia metropolitalna M19, którą mieszkańcy mogą dojechać bezpośrednio do Sosnowca czy Pyrzowic. Metrolinia zatrzymuje się na terenie gminy Psary w Dąbiu, Malinowicach, Psarach i Sarnowie. Warto dodać, że M19 kursuje niemal przez całą dobę ze zwiększoną częstotliwością.

Publication date: 07.02.2022
Trwają tramwajowe licytacje dla WOŚP

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest już za nami, ale wciąż trwają licytacje w serwisie allegro.pl. Jest zatem jeszcze szansa na Walentynki w „Zakochanej Banie”.

Publication date: 01.02.2022
Przez COVID sporo zmian w komunikacji miejskiej. Obejmą one prawie 100 linii

W poniedziałek 31 stycznia Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadzi szereg zmian w komunikacji miejskiej. Zakładają one zawieszenie ok. 20 linii, a także obowiązywanie rozkładów jazdy roboczych nieszkolnych na ponad 70 liniach. To efekt pogarszającej się sytuacji epidemicznej, odbywania przez kierowców kwarantanny, a także wprowadzenia częściowej nauki zdalnej. Organizator transportu apeluje, aby rozkłady jazdy sprawdzać w internecie przed wyjściem z domu na przystanek.

Publication date: 28.01.2022
Zarząd Transportu Metropolitalnego gra z WOŚP

ZTM włącza się w tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariusze podczas przejazdów komunikacją miejską nie będą musieli posiadać biletów.

Publication date: 27.01.2022
Dojeżdżasz do stref ekonomicznych w Zabrzu? Będą dodatkowe połączenia autobusowe

Już w sobotę Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomi połączenia na „małą strefę ekonomiczną“ w Grzybowicach i Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną w Mikulczycach. Ponadto ruszą pierwsze połączenia z tymczasowego dworca. Zmiany w zabrzańskiej komunikacji miejskiej obejmą ponad trzydzieści linii autobusowych.

Publication date: 21.01.2022
Dodatkowe tramwaje na Sylwestra

W noc sylwestrową będą dodatkowe tramwaje – specjalne połączenia uruchomi Zarząd Transportu Metropolitalnego. Skorzystają zwłaszcza świętujący na Stadionie Śląskim, gdzie odbędzie się największa impreza w regionie – „Sylwestrowa Moc Przebojów“.

Publication date: 29.12.2021
Metroliniami dojedziemy bezpośrednio na lotnisko

Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchamia kolejne dwie linie metropolitalne. Połączą one gminy GZM z portem lotniczym w Pyrzowicach. 1 stycznia wyruszą szybkie linie M19 i AP. Obie będą kursować często, w równym takcie i całą dobę.

Publication date: 28.12.2021
Święta, święta i … sporo zmian w komunikacji miejskiej

Zbliżają się wyjątkowe świąteczne dni. Jak co roku, komunikacja miejska ZTM będzie funkcjonować nieco inaczej. Łącznie zmiany obejmą kilkadziesiąt linii. Pierwsze z nich zaczną obowiązywać w Wigilię – 24 grudnia.

Publication date: 21.12.2021
ZTM wspólnie z policją i epidemiologami apeluje o ostrożność. Warto #Dbać-o-siebie-nawzajem

[Aktualizacja] Wbrew wcześniejszym zapowiedziom od 15 grudnia 2021 r. w pojazdach komunikacji miejskiej nie będzie obowiązywać limit umożliwiający zajmowanie 75% wszystkich miejsc siedzących i stojących. Niezależnie od tego, aby było bezpieczniej, ZTM przypomina i apeluje o przestrzeganie obowiązujących zaleceń sanitarnych.

Publication date: 14.12.2021
Nowa taryfa ZTM – integracja oferty ze spółką POLREGIO i przedłużenie sprzedaży biletu „Sieć 180”

Od 12 grudnia zacznie obowiązywać nowa taryfa. Nowością dla pasażerów jest przystąpienie spółki POLREGIO do zintegrowanego systemu taryfowo-biletowego, dzięki czemu na odcinku Katowice – Sławków będą obowiązywać bilety „24+Kolej” oraz Metrobilety „Czerwone” oraz „Cała Metropolia”.

Publication date: 08.12.2021
Na przystankach pojawiają się kody QR z alfabetem Braille’a. Ruszył pilotażowy program Zarządu Transportu Metropolitalnego

Żółte naklejki z alfabetem Braille’a, umieszczane zawsze w tym samym miejscu na tabliczce z rozkładami jazdy na przystankach, to pilotażowe rozwiązanie Zarządu Transportu Metropolitalnego. Ma ono ułatwić podróżowanie komunikacją miejską osobom niewidomym i niedowidzącym.

Publication date: 03.12.2021
Konkurs "katarzynkowy" Tramwajów Śląskich

W ramach obchodów "Katarzynki", czyli święta tramwajarzy zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Tramwaje Śląskie. Wystarczy poprawnie i szybko odpowiedzieć na 5 pytań, by przeżyć wycieczkę historycznym wagonem.

Publication date: 18.11.2021
Tramwaje wracają na ulice Wolności, Chrobrego i Powstańców w Chorzowie

Od soboty 30 października wróci ruch tramwajowy w Chorzowie na ulicach Wolności, Chrobrego i Powstańców. To ważna informacja zarówno dla pasażerów, jak i kierowców oraz pieszych.

Publication date: 26.10.2021
Bezpłatna komunikacja publiczna, uruchomienie linii specjalnych i zmiany w rozkładach jazdy na Wszystkich Świętych

W okresie Wszystkich Świętych Zarząd Transportu Metropolitalnego przygotował szereg zmian, które usprawnią przemieszczanie się między cmentarzami. Już od 29 października część linii obsługiwana będzie większymi pojazdami, a dzień później na ulicach pojawią się linie specjalne. Co ważne, 1 listopada z autobusów, tramwajów i trolejbusów będzie można korzystać za darmo.

Publication date: 26.10.2021
Punkt Obsługi Pasażera w Bytomiu ma nową siedzibę. Sprawdź, gdzie teraz załatwisz swoją sprawę

Od dzisiaj pasażerowie korzystający z POP w Bytomiu mogą załatwiać swoje sprawy w nowym lokalu, dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Publication date: 19.10.2021
POP w Bytomiu w poniedziałek będzie nieczynny. Podpowiadamy, gdzie załatwisz swoją sprawę

Z powodu prac związanych z otwarciem nowej siedziby Punktu Obsługi Pasażera w Bytomiu, w najbliższy poniedziałek (18.10.) punkt znajdujący się przy Placu Wolskiego będzie nieczynny.

Publication date: 15.10.2021
Infolinia - tymczasowe prace techniczne

11 października w związku z pracami technicznymi mogą występować tymczasowe trudności w skontaktowaniu się z konsultantami centrali telefonicznej (infolinii) pod numerami: 800 16 30 30, 42 291 04 05 oraz z pozostałymi numerami telefonów ZTM.

Publication date: 11.10.2021
Bezpłatna komunikacja miejska podczas Śląskiego Festiwalu Nauki. Wystarczy pobrać kupon

ZTM został partnerem Śląskiego Festiwalu Nauki. Wszyscy uczestnicy wydarzenia będą mogli podróżować komunikacją publiczną z darmo. Wystarczy pobrać specjalny kupon, który 9 października będzie dostępny na stronie internetowej ŚFN.

Publication date: 08.10.2021
Zmiany w rozkładach jazdy linii obsługiwanych przez PKM Tychy [Aktualizacja: 12 XI]

Niewystarczająca liczba kierowców u jednego z naszych operatorów, tj. w PKM Tychy, zmusza nas do wprowadzenia modyfikacji w rozkładach jazdy. Obejmują one wybrane linie autobusowe.

Publication date: 07.10.2021
Metropolia uruchomiła nową aplikację. Dzięki M2GOinfo możesz dokładnie zaplanować podróż

Lokalizacja wszystkich przystanków z wirtualnymi tablicami informacyjnymi z rzeczywistymi czasami odjazdu pojazdów, możliwość śledzenia ich aktualnego położenia na mapie oraz wyszukiwarka dogodnych połączeń przy planowaniu trasy – to główne cechy nowej aplikacji M2GOinfo. To nie wszystko, można spersonalizować sobie aplikację, by mieć łatwiejszy dostęp do informacji o połączeniach, z których często korzystamy.

Publication date: 04.10.2021
Inwestycje, przebudowy i maraton. ZTM informuje o dużych zmianach w komunikacji miejskiej

Katowice, Bytom, Sosnowiec, Świętochłowice – w tych miastach za kilka dni rozpocznie się szereg inwestycji i wydarzeń, które spowodują duże zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. ZTM dostosowuje rozkłady jazdy oraz prowadzi akcję informacyjną.

Publication date: 30.09.2021
ZTM oferuje pracę dodatkową. Sam zdecyduj ile chcesz zarobić

Największy organizator komunikacji miejskiej w Polsce organizuje akcję liczenia pasażerów i oferuje pracę tymczasową. Poszukiwane są osoby, które przez ok. 100 godzin, z możliwością zwiększenia do 130, skrupulatnie policzą osoby wsiadające i wysiadające z pojazdów komunikacji miejskiej.

Publication date: 16.09.2021
Prawie 50 nowych biletomatów. Będą miały nową funkcjonalność

Rozwijamy system sprzedaży biletów. Na ulicach gmin tworzących Metropolię pojawią się nowe biletomaty. Dziś podpisana została umowa obejmująca 43 dodatkowe urządzenia. Prawdopodobnie będzie ich jeszcze więcej, ponieważ w trzech miastach planowany jest montaż kolejnych 5 automatów, dodatkowo zastrzegliśmy sobie prawo domówienia kolejnych 24 urządzeń. Znane są już nowe funkcjonalności oraz planowane lokalizacje urządzeń.

Publication date: 15.09.2021
Ponad 80 mln zł dotacji dla Metropolii na zakup autobusów napędzanych wodorem

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) udzieli Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) dotacji w wysokości 81 mln zł na zakup 20 autobusów wodorowych. To pierwszy, pilotażowy etap upowszechniana w województwie śląskim wodoru jako paliwa dla komunikacji miejskiej i zarazem element wdrażania strategii bezemisyjnego transportu publicznego na terenie GZM. Nowy tabor na początek ma obsługiwać szybkie połączenia między głównymi miastami w regionie. Umowa w tej sprawie została podpisana 14 września w siedzibie GZM.

Publication date: 15.09.2021
„Zmień EGO na EKO“ – pod takim hasłem ZTM rozpoczyna kampanię i cykl inicjatyw w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności [Aktualizacja 21.09]

„Europejski Tydzień Mobilności” (ETM) zaczyna się już w najbliższy czwartek (16 września) i potrwa do 22 września, czyli „Dnia bez Samochodu”. Zarząd Transportu Metropolitalnego – największy organizator komunikacji miejskiej w Polsce – przygotował szereg inicjatyw na najbliższe dni i szczególnie w tym okresie promuje rolę transportu publicznego w budowaniu ekologicznego, przyjaznego i nowoczesnego miasta

Publication date: 14.09.2021
11. Noc Teatrów Metropolii - bezpłatne przejazdy dla uczestników wydarzenia

Nadchodzi 11. Noc Teatrów Metropolii – flagowe wydarzenie kulturalne, które wraca po niemal dwuletniej przerwie. Główne atrakcje odbędą się w sobotę (11 września), jednak w tym roku metropolitalne święto teatru potrwa aż 3 dni.

Publication date: 09.09.2021
Powiększyła się oferta biletowa ZTM i kolei. Ulgowy Metrobilet nie tylko dla studentów

Bilet dobowy, w niezmienionej cenie, integrujący całą sieć Zarządu Transportu Metropolitalnego i pociągi Kolei Śląskich na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz możliwość zakupu ulgowego Metrobiletu, dla wszystkich pasażerów, posiadających prawo do ulgowych przejazdów – to nowości we wspólnej ofercie biletowej, która zaczęła obowiązywać od 1 września. Dodatkowo rozszerzony został zakres obowiązywania Metrobiletu, który objął odcinek Knurów-Gliwice. Zawarte porozumienie otwiera drogę do integracji z pociągami POLREGIO, a więc objęcia wspólną ofertą planowanych odcinków Gliwice-Bytom oraz Katowice-Sławków.

Publication date: 08.09.2021
Bezpłatna komunikacja miejska dla uczestników Industriady. ZTM przygotował transportową ściągę

Zarząd Transportu Metropolitalnego po raz kolejny został partnerem Industriady, czyli Święta Szlaku Zabytków Techniki. Z tej okazji przygotowano specjalny kupon, który uprawnia do bezpłatnego korzystania z około 10 000 połączeń autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych. Wystarczy go wydrukować lub pobrać na telefon.

Publication date: 08.09.2021
Bezpłatne przejazdy dla uczestników CARBON Silesia Festival

Na czas odbywania się CARBON Silesia Festival uczestnicy wydarzenia uprawnieni są do bezpłatnych przejazdów na całej sieci ZTM (autobusy, tramwaje, trolejbusy) w okresie 3-5 września br.

Publication date: 03.09.2021
14 nowych elektryków rusza w trasę

14 nowych autobusów elektrycznych marki Solaris już jest w bazie Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu. „Elektryki” w żółtym kolorze, który jest nowością w Zagłębiu, już zaczynają wyjeżdżać w liniowe trasy.

Publication date: 03.09.2021
Tymczasowa przerwa w dostawie prądu

W poniedziałek (6 września br.) od ok. godz. 5 do ok. godz. 15, w związku z zaplanowaną przez firmę Tauron przerwą w dostawie prądu, niedostępne będą niektóre usługi.

Publication date: 02.09.2021
Zapraszamy do głosowania w ogólnopolskim konkursie na nasz pierwszy raport społecznej odpowiedzialności

Niedawno opublikowaliśmy pierwszy raport społecznej odpowiedzialności ZTM prezentujący wizję budowania lepszego miejsca do życia w regionie, dzięki odpowiedniemu zarządzaniu komunikacją miejską.

Publication date: 24.08.2021
Infolinia – prace techniczne 19 sierpnia

19 sierpnia w związku z pracami technicznymi mogą występować trudności w skontaktowaniu się z konsultantami centrali telefonicznej (infolinii) pod numerami: • 800 16 30 30, • 42 291 04 05.

Publication date: 18.08.2021
Tour de Pologne 2021: zmieniamy kilkadziesiąt rozkładów jazdy. Rusza też akcja informacyjna

Organizacja jednej z największych imprez sportowych w Polsce wiąże się z wprowadzeniem licznych zmian w ruchu ulicznym. Zarząd Transportu Metropolitalnego musi dostosować kilkadziesiąt rozkładów jazdy do przejazdu kolarzy wyścigu Tour de Pologne. Największe modyfikacje czekają na mieszkańców m.in. Katowic, Zabrza, Mysłowic i Tychów. Warto, więc wcześniej zaplanować podróż i zapoznać się z informacjami, które kierowane są do pasażerów na wiele sposobów.

Publication date: 12.08.2021
Oświadczenie dotyczące wypadku w Katowicach

W sobotę, 31 lipca br., w centrum Katowic doszło do tragicznego zdarzenia z udziałem kierowcy PKM Katowice, w wyniku którego zginęła 19-letnia kobieta. Prokuratura postawiła kierującemu zarzuty zabójstwa kobiety i usiłowania zabójstwa dwóch kolejnych osób.

Publication date: 02.08.2021
Komunikat dotyczący wypadku w Katowicach

Dziś w centrum Katowic przed godziną 6:00 kierowca PKM Katowice potrącił osobę postronną. Jako organizator komunikacji miejskiej jesteśmy wstrząśnięci tym zdarzeniem i stanowczo potępiamy takie sytuacje.

Publication date: 31.07.2021
ZTM uruchamia dwie kolejne metrolinie, które połączą siedem miast GZM

M102 i M108 – to dwie kolejne autobusowe linie metropolitalne, które 7 sierpnia wyjadą na ulice siedmiu miast i gmin GZM. Będą jeździły ze zwiększoną częstotliwością kursowania, aby usprawnić codzienne podróże po Metropolii. Tego dnia uruchomiona zostanie również nowa linia uzupełniająca, która ułatwi mieszkańcom Tychów, Bierunia i Chełma Śląskiego dojazd w rejon kopalni KWK Piast.

Publication date: 30.07.2021
ZTM ogłasza przetarg na obsługę sieci i zaprasza do współpracy partnerów

Zarząd Transportu Metropolitalnego – największy organizator transportu publicznego w Polsce – ogłasza przetarg na obsługę sieci komunikacyjnej na 8 lat i poszukuje partnerów do budowania zrównoważonego transportu zbiorowego w regionie. W przetargu mogą startować podmioty działające na terenie całej UE.

Publication date: 27.07.2021
Dbamy o środowisko i jakość życia mieszkańców oraz zachęcamy do budowania lepszego miejsca do życia – publikacja pierwszego raportu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR)

„Raport społecznej odpowiedzialności Zarządu Transportu Metropolitalnego za rok 2020“ to pierwszy tego typu dokument, przygotowany według międzynarodowych wytycznych. Prezentuje on wizję budowania lepszego miejsca do życia dzięki odpowiedniemu zarządzaniu komunikacją miejską.

Publication date: 12.07.2021
„Otwieramy szeroko drzwi na powrót normalności“ – aktywnie zachęcamy do komunikacji miejskiej

Ruszyła nasza kampania zachęcająca do powrotu do komunikacji miejskiej, w której aktywnie przypominamy, dlaczego warto korzystać z transportu zbiorowego. Kampania objęła przede wszystkim media społecznościowe, w dalszej kolejności wsparta zostanie mediami tradycyjnymi.

Publication date: 06.07.2021
Bardziej cyfrowy ZTM. Wyższy komfort podróży i bezpieczeństwo pasażerów zagwarantuje nowa aplikacja

Nasi pracownicy testują aplikację, która zmienia dotychczasowy proces kontroli bezpieczeństwa i standardów pojazdów komunikacji miejskiej. Nowatorski system ma ułatwić wychwytywanie niedociągnięć, które są kluczowe dla pasażerów, takie jak np. czystość i wyposażenie pojazdu, sprawność kasowników i klimatyzacji czy też elementy związane z bezpieczeństwem i komfortem podróżujących.

Publication date: 01.07.2021
Program Dostępność Plus: Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury przeprowadzane jest badanie na potrzeby opracowania ekspertyzy dot. „Działania 6 Programu Dostępność Plus - Dostępny transport zbiorowy”. Ekspertyza pozwoli m.in. na zapewnienie technicznej dostępności wszystkich kupowanych środków transportu.

Publication date: 30.06.2021
Wakacyjnie do kąpielisk. „Otwieramy szeroko drzwi“ i – w klimacie już wakacyjnym – zapraszamy do komunikacji miejskiej

Rząd łagodzi restrykcje w komunikacji miejskiej, rozpoczynają się wakacje, dlatego właśnie teraz – pod hasłem „Otwieramy szeroko drzwi na powrót normalności“ – zapraszamy do komunikacji miejskiej. Mieszkańców zachęcamy przez uruchomione właśnie nowe połączenia do najbardziej popularnych kąpielisk oraz dodatkowe linie nocne.

Publication date: 24.06.2021
Dwie kolejne metrolinie od 3 lipca. M22 będzie jeździć o ponad 20 minut szybciej

Zupełnie nowe połączenie między Katowicami a Bojszowami, które pozwoli skrócić czas przejazdu w tym kierunku nawet o ponad 20 minut – to linia M22, która po raz pierwszy wyjedzie 3 lipca. Z kolei linie 77 i 77N tego dnia zostaną przekształcone w linię M101, dzięki czemu wzrośnie częstotliwość kursowania na tej trasie.

Publication date: 21.06.2021
Transport publiczny wyjdzie z kryzysu obronną ręką - debata na Kongresie Polityki Miejskiej z udziałem ekspertów ZTM

8 czerwca odbyła się w ramach Kongresu Polityki Miejskiej debata „Czego nauczyła nas pandemia - perspektywa transportu publicznego”. Uczestniczyli w niej eksperci z 4 instytucji - dyrektor Małgorzata Gutowska oraz zastępca dyrektora ds. handlowych Andrzej Stangret z Zarządu Transportu Metropolitalnego, zastępca dyrektora ds. transportu Maciej Sobieraj z Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi i zastępca dyrektora Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni Katarzyna Hebel.

Publication date: 10.06.2021
Więcej elektronicznych tablic ZTM do użytku pasażerów. Sprawdź, czy zamontowano je w Twoim mieście

Przechodzimy do kolejnego etapu inwestycji. Zamontowaliśmy 57 nowych elektronicznych tablic informacyjnych w 11 miastach. Chodzi o Będzin, Bieruń, Chorzów, Dąbrowę Górniczą, Katowice, Lędziny, Rudę Śląską, Siewierz, Świętochłowice, Wojkowice oraz – albo przede wszystkim – Tychy.

Publication date: 01.06.2021
Aplikacja „Mobilny ŚKUP” tymczasowo niedostępna w sklepie Play

Czasowy brak możliwości pobrania aplikacji „Mobilny ŚKUP” ze sklepu Play związany jest z globalnymi pracami firmy Google w zakresie zmiany polityki informacyjnej i bezpieczeństwa.

Publication date: 27.05.2021
M-ki śmigają częściej, częściej, częściej

Ruszyła kampania Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM) o unikatowych w skali Polski metroliniach. Jej odbiorcy to 2 miliony mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Działania to aktywacje digital, kampania radiowa i outdoorowa. Postawiono także na marketing bezpośredni – edukatorzy na przystankach zapewnią jakościowe dotarcie do mieszkańców 56 miast i gmin.

Publication date: 13.05.2021
Od 15 maja mniej ograniczeń w komunikacji miejskiej

Od soboty autobusami, tramwajami i trolejbusami ZTM podróżować będzie mogło więcej osób. Rząd zmienił limity określające maksymalną liczbę pasażerów w komunikacji miejskiej. Przywrócone zostaną też tzw. ciepłe guziki i zmienią się zasady obsługi przystanków na żądanie. Ten powolny powrót do rzeczywistości sprzed pandemii nie oznacza jednak pełnej swobody w korzystaniu z transportu zbiorowego. Nadal należy m.in. zachowywać odpowiedni dystans i nosić maseczkę.

Publication date: 13.05.2021
Ruszają pierwsze metrolinie – sprawdź trasy

Linie metropolitalne to system połączeń autobusowych ZTM, które usprawnią podróżowanie po Metropolii do czasu budowy Kolei Metropolitalnej. Wdrożenie metrolinii, popularnie zwanymi M-kami, od oznaczenia z literą „M” w nazwie linii, będą wdrażane w trzech etapach tworzących jeden, spójny system. Już 8 maja wyjadą metrolinie pod szyldem ZTM w ramach etapu pierwszego. M1, M2, M3, M4, M18 oraz M24 będą obsługiwać duże miasta, charakteryzujące się znacznymi potokami pasażerskimi.

Publication date: 27.04.2021
PESA zrealizowała zamówienie podstawowe Tramwajów Śląskich. Ostatni tramwaj dotarł do zajezdni

Do katowickiej zajezdni dotarł 35 nowy tramwaj wyprodukowany przez firmę PESA Bydgoszcz SA. To ostatni pojazd dostarczony w ramach zamówienia podstawowego. Kolejnych 5 wagonów pojawi się w zajezdni Tramwajów Śląskich w ramach tzw. opcji.

Publication date: 22.04.2021
Nowy wzór informacji przystankowej. Będzie bardziej czytelna i widoczna z daleka

Po kilku miesiącach prac projektowych i inwentaryzacji prawie 7 tysięcy przystanków, ZTM przyjął nowy projekt wyglądu rozkładów jazdy, słupków i gablot. Dla pasażerów ujednolicanie oznacza, że informacje te będą prezentowane w dużo bardziej czytelny i estetyczny sposób, dzięki czemu podróżowanie komunikacją miejską będzie bardziej przyjazne. Organizatorowi transportu ułatwi to zarządzanie przystankami i znajdującymi się na nich informacjami.

Publication date: 15.04.2021
Od 19 kwietnia zmiany cen biletów. Nowe bilety i możliwość oszczędzania w aplikacji mobilnej

19 kwietnia zacznie obowiązywać nowa taryfa. Oprócz zmian w cenniku wprowadzone zostaną nowości dla pasażerów, m.in. specjalny bilet na czas pandemii oraz nowe bilety długookresowe.

Publication date: 08.04.2021
Przetarg na przebudowę torowiska w Sosnowcu rozstrzygnięty

Tramwaje Śląskie i przedstawiciele firmy TOR-KRAK podpisali umowę na modernizację linii tramwajowej wzdłuż ulic generała Andersa i 1 Maja w Sosnowcu. Prace powinny zakończyć się najpóźniej w lutym 2023 r.

Publication date: 07.04.2021
Świąteczne życzenia i rozkłady jazdy na okres Świąt

Wesołych i spokojnych Świąt. Niech dla każdego z Was będą one czasem przepełnionym radością i nadzieją. Apelujemy, aby w tym wyjątkowym okresie zostać w domach. Osobom, które jednak planują podróże komunikacją miejską, zalecamy, aby sprawdziły rozkłady jazdy przed wyjściem z domu.

Publication date: 02.04.2021
COVID opóźnia uruchomienie autobusowych linii metropolitalnych

Z uwagi na ogłoszone przez rząd obostrzenia, pierwsze autobusowe linie metropolitalne zostaną uruchomione później niż planowano. Nastąpi to nie 5 kwietnia, lecz tydzień po zakończeniu lockdownu.

Publication date: 24.03.2021
ZTM uruchamia e-POP. Obsługa klienta w bezpieczny i zdalny sposób

Innowacyjność, wygoda i bezpieczeństwo. Te hasła przyświecały autorom internetowego Punktu Obsługi Pasażera – specjalnej platformy, która pomoże pasażerom sprawniej korzystać z naszych usług. Nowe rozwiązanie, które integruje narzędzia sprzedażowe i kontaktowe, jest już dostępne na naszej stronie.

Publication date: 19.03.2021
Transformacja cyfrowa ZTM: Kolejne tablice elektroniczne, zwiększona funkcjonalność solarnych automatów biletowych, internet zastąpi Punkty Obsługi Klienta

Zarząd Transportu Metropolitalnego zainstalował w 18 gminach na blisko 90 przystankach komunikacji miejskiej kolejne tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. To urządzenia, dzięki którym pasażerowie wiedzą, za ile minut przyjedzie ich autobus, tramwaj i trolejbus. Transformacja cyfrowa objęła także solarne automaty biletowe oraz Punkty Obsługi Klienta.

Publication date: 11.03.2021
Metropolia zakupi 32 autobusy elektryczne. Ubiega się też o dofinansowanie zakupu 20 pojazdów na wodór

Nawet co piąty autobus jeżdżący pod szyldem Zarządu Transportu Metropolitalnego wkrótce może być zasilany paliwem alternatywnym. Gdy dodamy do tego tramwaje i trolejbusy – co trzeci. Wszystko to możliwe dzięki dofinansowaniu zakupu autobusów elektrycznych. Metropolia GZM właśnie podpisała umowę na 32 pojazdy wraz z budową stacji ładowania w ramach programu GEPARD II oraz ubiega się o dofinansowanie zakupu 20 zasilanych wodorem w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”. Ponadto PKM Katowice, PKM Gliwice i PKM Sosnowiec oczekują m.in. na dostawę łącznie 34 „elektryków”.

Publication date: 10.03.2021
Punkty Obsługi Klienta przenoszą się do internetu – najważniejsze informacje dla pasażerów

Od 22 marca zapraszamy pasażerów korzystających z Punktów Obsługi Klienta do załatwiania spraw zdalnie poprzez Portal Klienta i aplikacje mobilne. W dalszym ciągu do dyspozycji podróżnych pozostaje sieć blisko 600 punktów sprzedaży stacjonarnej, ponad 120 automatów biletowych oraz 10 Punktów Obsługi Pasażera.

Publication date: 04.03.2021
Powstaną autobusowe linie metropolitalne. Usprawnią podróżowanie po GZM. Stan na 24 III

Stan na 24 III: System 30 połączeń autobusowych ZTM, dzięki którym będzie można łatwiej przemieszczać się między gminami i miastami – to autobusowe linie metropolitalne, które mają być uruchamiane tydzień po zakończeniu lockdownu. Metropolia przedstawiła uzgodniony przebieg połączeń.

Publication date: 26.02.2021
ZTM podsumowuje działalność. Publikujemy raporty za 2019, 2020 i 2021 rok

Komunikacji miejska ZTM stale się zmienia. Zobacz, ile zrobiliśmy od 2019 roku.

Publication date: 26.02.2021
W automatach solarnych zapłacimy kartą

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia prowadzi pilotażowy program, w ramach którego uruchomiono 10 solarnych automatów biletowych, w których pasażerowie mogą płacić zarówno kartą, jak i gotówką. Urządzenia zostały zainstalowane w gminach, gdzie do tej pory nie funkcjonowały biletomaty.

Publication date: 24.02.2021
Tytuł „Przyjazny Pracodawca 2020” przyznany. Związkowcy docenili Zarząd Transportu Metropolitalnego

Ogólnokrajowy Pracowniczy Związek Zawodowy „Konfederacja Pracowników” wybrał „Przyjaznego Pracodawcę 2020”. Tytuł otrzymał Zarząd Transportu Metropolitalnego, który według Zarządu Związku modelowo połączył realizację trudnych wyzwań, jakie przyniosła pandemia, z troską o komfort pracy i bezpieczeństwo swoich pracowników.

Publication date: 19.02.2021
Propozycja zmian w taryfie przekazana do konsultacji ze związkami zawodowymi

Wprowadzone ograniczenia, zwiększenie częstotliwości dezynfekcji pojazdów, konieczność zapewnienia dodatkowych kursów na kluczowych trasach oraz znaczny spadek liczby pasażerów, a co za tym idzie-spadek dochodów ze sprzedaży biletów o około 100 mln zł, istotnie pogorszyły sytuację finansową organizatorów transportu publicznego. Nie inaczej jest w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, gdzie komunikacja miejska organizowana jest przez Zarząd Transportu Metropolitalnego, bardzo mocno odczuwa skutki pandemii. Dlatego też koniecznością stała się zmiana taryfy i cen biletów. Projekt tych zmian właśnie został przekazany do konsultacji ze związkami zawodowymi. Wśród proponowanych rozwiązań, przedstawiono również nowe możliwości, promujące regularne korzystanie z komunikacji miejskiej.

Publication date: 12.02.2021
ZTM i GZM zagrali z WOŚP. Zakończyły się wyjątkowe licytacje

Ponad 1000 zł udało się przeznaczyć na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Atrakcje przygotowane przez GZM i ZTM, czyli dzień w Centrum Zarządzania Ruchem i ramka z kolekcjonerskimi biletami, cieszyły się wśród licytujących niemałą popularnością.

Publication date: 11.02.2021
Konkurs walentynkowy "Zakochaną Baną do gwiazd". Znamy zwycięzców

Siedemnaście historii wpłynęło na walentynkowy konkurs Tramwajów Śląskich i Planetarium Śląskiego. Zwycięska para spędzi randkę w "Zakochanej Banie" pod gwiazdami.

Publication date: 11.02.2021
Usprawnienie dla użytkowników ŚKUP. Bilety miesięczne w aplikacji

Aplikacja Mobilny ŚKUP zyskała funkcjonalność sprzedaży biletów. Od 4 stycznia można w niej kupić m.in. bilety 30-dniowe i 90-dniowe, tygodniowe, dzienne, dobowe i oczywiście jednorazowe. Do tej pory za pomocą dostępnych na rynku zewnętrznych aplikacji, z których usług korzysta Zarząd Transportu Metropolitalnego, można było kupić tylko bilety jednorazowe.

Publication date: 05.01.2021
Trwa rozbudowa Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Pod koniec roku zintensyfikowano prace

ZTM zintensyfikował prace związane z rozbudową Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. W ostatnich kilku tygodniach uruchomiono 30 nowych tablic. Ponadto trwają odbiory techniczne i montaż kolejnych urządzeń.

Publication date: 30.12.2020
Zmiany w komunikacji miejskiej w okresie świątecznym

W okresie świąteczno-noworocznym komunikacja miejska będzie funkcjonować w zmienionej formule. Zmiany obejmują m.in. Wigilię oraz Sylwestra. W te dni będą obowiązywać specjalne rozkłady jazdy. Oznacza to ograniczanie liczby połączeń od godzin popołudniowych. Wynika to z rządowych zaleceń i restrykcji dotyczących przemieszczania się oraz ma związek z odwołaniem imprez masowych.

Publication date: 22.12.2020
O trzech centrach przesiadkowych w Katowicach

Miasto Katowice otwiera centra przesiadkowe - dziś (7 grudnia) na Zawodziu, a jutro (8 grudnia) na Brynowie. Zmianie ulega jednocześnie obsługa przystanku w Katowice Sądowa. Pasażerowie korzystający z linii autobusowych i tramwajowych przebiegających przez te lokalizacje powinni zapoznać się z licznymi modyfikacjami rozkładów jazdy.

Publication date: 07.12.2020
Mobilność w Metropolii. Czym jest i jakie są plany od przyszłego roku?

Na początku przyszłego roku Metropolia przedstawi podsumowanie dotychczasowych prac nad „Planem zrównoważonej mobilności miejskiej”. Dokument ten powstaje przy wsparciu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej. Będzie receptą na to, co zrobić, aby mieszkańcy mogli szybko, wygodnie i bezpiecznie podróżować po Metropolii. Jednym z elementów zbliżających do jego wypracowania jest „Plan Transportowy”. Dokument właśnie został opublikowany i oddany pod konsultacje społeczne, które potrwają do 11 grudnia.

Publication date: 20.11.2020
Tramwaje Śląskie podpisały umowę na realizację prac na granicy Zabrza i Gliwic

Do połowy maja 2021 r. potrwają prace modernizacyjne torowiska tramwajowego w rejonie skrzyżowania ul. Wolności z ul. Knurowską na pograniczu Zabrza i Gliwic. W poniedziałek 16 listopada 2020 r. spółka Tramwaje Śląskie S.A. podpisała umowę z generalnym wykonawcą prac – krakowską firmą Tor-Krak Sp. z o.o. Modernizacja przyczyni się do podniesienia komfortu podróży na tym odcinku.

Publication date: 17.11.2020
ZTM zamawia prawie 50 biletomatów

Nowe urządzenia trafią do gmin tworzących Metropolię. Dzięki temu bilety na komunikację miejską staną się jeszcze bardziej dostępne. Ponadto automaty będą pełnić nie tylko funkcję sprzedażową, ale również informacyjną. Nową funkcjonalnością będzie wyświetlanie na ich ekranach komunikatów o bieżącym ruchu autobusów i tramwajów. ZTM systematycznie zwiększa dostępność biletów i rozwija nowoczesne kanały sprzedaży. Zakup nowych urządzeń to kolejny element tego planu i odpowiedź na oczekiwania pasażerów.

Publication date: 13.11.2020
System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej - weekendowe prace techniczne

W weekend 14-15 listopada elektroniczne tablice informacyjne przy przystankach będą pokazywać planowe godziny odjazdów autobusów. Ponadto mogą występować utrudnienia w korzystaniu z Portalu Pasażera. Wynika to z zaplanowanych prac informatycznych zewnętrznego dostawcy usługi.

Publication date: 13.11.2020
Gapowiczu, lepiej zacznij kupować bilety. Kontroli będzie dwa razy więcej

Za jazdę bez biletów grozi nie tylko mandat, ale i ograniczenie wolności. Nieuczciwym pasażerom komunikacji miejskiej od przyszłego roku będzie jeszcze trudniej uniknąć tych kar. Zarząd Transportu Metropolitalnego rozpoczął nabór na pięćdziesięciu kontrolerów. Mają oni rozpocząć pracę w styczniu.

Publication date: 09.11.2020
Sporo zmian w komunikacji miejskiej - rozkłady robocze nieszkolne na prawie 100 liniach

Od poniedziałku Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadza szereg zmian w komunikacji miejskiej. Zakładają one zawieszenie połączeń szkolnych oraz obowiązywanie na wielu liniach rozkładów jazdy roboczych nieszkolnych. Modyfikacje zaplanowano także w komunikacji tramwajowej. To efekt wprowadzonych przez rząd nowych obostrzeń, które znacząco wpłynęły na mobilność mieszkańców Metropolii. Organizator transportu apeluje, aby rozkłady jazdy sprawdzać w internecie przed wyjściem z domu na przystanek.

Publication date: 06.11.2020
Wybierz imię dla nowych tramwajów

Pierwsze, nowe wagony firmy Pesa wożą już pasażerów na liniach nr 16 i 36 w Katowicach. Ich oficjalna nazwa to 2017N. Spółka Tramwaje Śląskie S.A. ogłasza konkurs na imię dla nowych tramwajów.

Publication date: 04.11.2020
Kolejne nowe wagony tramwajowe

W zakresie sieci tramwajowej ZTM ostatnio dzieje się bardzo dużo. Prowadzone są inwestycje, poprawiające jakość torowisk w Metropolii, budowane i planowane są nowe trasy. Kupowany jest również nowy tabor, który pozwala odesłać na zasłużoną emeryturę inne wagony.

Publication date: 02.11.2020
Kolejne tablice SDIP służą pasażerom

Trwa rozbudowa Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Na kolejnych przystankach pojawiają się nowe tablice elektroniczne, a część dotychczas nieużywanych urządzeń, głównie z Tarnowskich Gór, podłączona została do systemu. Na finiszu są również prace nad nowym portalem pasażera.

Publication date: 28.10.2020
Odwołanie linii cmentarnych. Komunikacja miejska na Wszystkich Świętych [Aktualizacja 30 X, g. 16:15]

[Aktualizacja 30 X, g. 16:15] W związku z decyzją rządu o zamknięciu cmentarzy, ogłoszoną 30 października ok. godz. 15:40, specjalne linie cmentarne zostają odwołane.

Publication date: 26.10.2020
Nowe wagony na trasie

Linia tramwajowa nr 36 w Katowicach zyskała dziś fabrycznie nowy tabor. To już kolejne nowości dla pasażerów Zarządu Transportu Metropolitalnego. Wagony Pesa 2017N są klimatyzowane i spełniają najwyższe standardy pojazdów szynowych.

Publication date: 23.10.2020
17 października rząd wdrożył nowe obostrzenia dotyczące koronawirusa. Trzymamy rękę na pulsie

Nowe rozporządzenie rządu zakłada, że w pojazdach komunikacji miejskiej będzie mogło przebywać mniej pasażerów. Każdy autobus, tramwaj czy trolejbus zabierze na pokład tyle osób, ile stanowi 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących. Realizując plan postępowania podczas zwiększonej zachorowalności na COVID-19, m.in. wprowadzamy kolejne zmiany w rozkładach jazdy i zachęcamy do podróży tramwajem.

Publication date: 16.10.2020
Specjalny tramwaj w ramach projektu "Zagłębie lub i Śląsk, Śląsk lub i Zagłębie"

17 października na tory pomiędzy Katowicami a Sosnowcem wyruszy specjalny tramwaj, kursujący w ramach projektu "Zagłębie lub_i Śląsk, Śląsk lub_i Zagłębie", w którym będzie emitowane słuchowisko muzyczno-dokumentalne.

Publication date: 07.10.2020
Rozpoczęto budowę nowej linii tramwajowej w dzielnicy Zagórze

Wczoraj została wbita symboliczna "pierwsza łopata" na placu budowy nowej linii tramwajowej, która od istniejącej pętli doprowadzona zostanie do ronda im. Jana Pawła II. Na nowych torach zaczną kursować tramwaje pod koniec stycznia 2023 roku.

Publication date: 23.09.2020
Dbajmy o siebie nawzajem. Ruszyła kampania ZTM o bezpieczeństwie w czasie COVID

Rozpoczęliśmy kampanię informacyjną o bezpieczeństwie w komunikacji miejskiej w czasie COVID. Przekaz oparty jest o liczby i fakty, obrazujące skalę podejmowanych działań. Komunikat poparty jest zaleceniami dla pasażerów, na których również spoczywa część odpowiedzialności za wspólne bezpieczeństwo. Emocjonalny hasztag spaja całość, odwołując się do poczucia wspólnoty #dbajmy-o-siebie-nawzajem.

Publication date: 22.09.2020
ZTM partnerem Industriady

Zarząd Transportu Metropolitalnego ponownie został partnerem Industriady - Święta Szlaku Zabytków Techniki. Oznacza to, że 26 września (w sobotę) uczestnicy festiwalu będą mogli podróżować autobusami, tramwajami oraz trolejbusami bezpłatnie. Wystarczy pobrać kupon z oficjalnej strony Industriady.

Publication date: 21.09.2020
Filmy, bezpłatne przejazdy i mobilne stoisko. ZTM zaprasza na Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Blisko 50 krajów z całego świata, ponad 2400 miast i wspólne cele – zachęcanie do korzystania z komunikacji miejskiej oraz kształtowanie ekologicznych postaw wśród użytkowników transportu. Zarząd Transportu Metropolitalnego po raz drugi dołącza do Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który w tym roku – ze względu na pandemię koronawirusa – przybrał nieco inną formę.

Publication date: 17.09.2020
ETZT: ZTM przygotował Dzień Otwarty, bezpłatne przejazdy i ofertę dla pracodawców

16 września rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Przez ten czas będzie można m.in. wziąć udział w wirtualnym Dniu Otwartym, odwiedzić mobilne stoisko, aby porozmawiać z pracownikami ZTM i GZM, a także dowiedzieć się, w jaki sposób organizator transportu dba o zachowanie bezpieczeństwa w pojazdach komunikacji miejskiej w czasie pandemii. Całość, 22 września, zwieńczy Dzień bez Samochodu, w którym przejazdy komunikacją miejską będą bezpłatne.

Publication date: 16.09.2020
Korekty w Metrobilecie. Będzie więcej stacji

Od jutra obowiązywać będą modyfikacje w zakresie Metrobiletu. Jest to rozszerzenie jego funkcjonalności. Teraz z biletem pomarańczowym dojedziemy do Łazisk Średnich.

Publication date: 14.09.2020
Wzmacniamy kursy, analizujemy potoki pasażerskie

Obostrzenia związane z epidemią cały czas obowiązują. W związku z tym wiele rozkładów jazdy wymaga tymczasowych korekt. Monitorujemy sytuację i wprowadzamy sporo wzmocnień.

Publication date: 03.09.2020
Wprowadzamy niewielkie korekty w taryfie

Od września kilka udogodnień w taryfie ZTM. Przy przesiadaniu się na elektronicznym bilecie strefowo-czasowym nie ma już obowiązku sczytywania karty przy wysiadaniu i wsiadaniu do kolejnego pojazdu. Precyzujemy informacje o wyjątkach strefowych oraz dodajemy zapis o możliwości zapłaty mandatu kartą. Od połowy września dodatkowo nieco rozszerzony zostanie zakres obowiązywania Metrobiletu Pomarańczowego.

Publication date: 31.08.2020
Dzieci do szkół, autobusy na linie

Wakacyjna pauza powoli dobiega końca. Dzieci i młodzież szkolna w większości wracają do tradycyjnej formy nauczania. Plany powrotu do nauki stacjonarnej oznaczają sporo zmian w komunikacji miejskiej ZTM. Od 1 września wzmacniamy wiele linii, w dużej mierze przywrócone zostają rozkłady na dni robocze szkolne. Niektóre zmiany pojawią się jednak nieco później – zależy to od decyzji poszczególnych gmin.

Publication date: 28.08.2020
„Tramwaj Powstańczy” ponownie na trasach Metropolii

W drugiej połowie sierpnia znów przeniesiemy się w czasie. Warto wypatrywać zabytkowego tramwaju, kursującego przez ponad tydzień po metropolitalnej sieci. Połączy on miejsca, w których toczyła się historia, związana ze śląskimi powstaniami.

Publication date: 13.08.2020
Kartę ŚKUP można już zamówić do domu lub odebrać w 10 dodatkowych punktach ZTM

To jedne z najbardziej przyjaznych zmian w systemie ŚKUP od czasu jego wdrożenia. Pasażerowie mogą już korzystać z możliwości wysyłki kart ŚKUP pod wskazany adres. Koszt tej dodatkowej usługi wynosi 10 zł. Zwiększa się także zakres spraw, które można załatwić w Punktach Obsługi Pasażera. Od teraz można w nich m.in. odebrać kartę spersonalizowaną albo odblokować, zastrzec lub zwrócić kartę. Takich punktów w Metropolii jest 10: po jednym w Bytomiu, Chorzowie, Gliwicach, Piekarach Śląskich, Sosnowcu, Tychach i Tarnowskich Górach oraz trzy w Katowicach.

Publication date: 04.08.2020
Tour de Pologne: ZTM zmienia 200 rozkładów jazdy. Gdzie i kiedy szukać informacji?

Organizacja wyścigu Tour de Pologne oznacza wyłączenie przez organizatora imprezy i służby drogowe setek ulic na obszarze Metropolii. To będzie przyczyną licznych utrudnień. Zarząd Transportu Metropolitalnego dostosowuje ruch autobusów i tramwajów do trasy i czasu przejazdu kolarzy oraz apeluje, aby z informacjami o zmianach zapoznać się przed wyjściem z domu na przystanek. Można to zrobić na kilka sposobów.

Publication date: 31.07.2020
Tour de Pologne: ZTM uprzedza o licznych zmianach w komunikacji miejskiej

Zarząd Transportu Metropolitalnego zapewni komunikację miejską pasażerom, których linie autobusowe i tramwajowe pokryją się 5 i 6 sierpnia z trasą wyścigu Tour de Pologne. Organizator transportu z wyprzedzeniem publikuje najważniejsze informacje i zachęca, aby zapoznać się z nimi przed wyjściem na przystanek. Z utrudnieniami muszą liczyć się m.in. mieszkańcy Katowic, Sosnowca, Chorzowa, Zabrza i Dąbrowy Górniczej. Modyfikacje rozkładów jazdy obejmą prawie 200 linii autobusowych i tramwajowych.

Publication date: 28.07.2020
Rozpoczynamy dodatkowe, prewencyjne kontrole komunikacji miejskiej

Zacieśniona zostanie współpraca ZTM z organami uprawnionymi do kontroli kierowców i pojazdów komunikacji miejskiej. Troska o bezpieczeństwo pasażerów i utrzymanie wysokiego standardu usług to nasz priorytet.

Publication date: 21.07.2020
Kolejny nowy wagon dla Tramwajów Śląskich

Na liniach Zarządu Transportu Metropolitalnego pojawia się coraz więcej nowych tramwajów. W weekend do Katowic dotarł kolejny wagon, tym razem od Pesy. Wkrótce rozpoczną się testy, po których wagon ma trafić na trasy na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Publication date: 13.07.2020
ZTM ujednolici przystanki w całej Metropolii

Zarząd Transportu Metropolitalnego analizuje sieć przystanków komunikacji miejskiej. Prace prowadzone są na niespotykaną dotąd skalę. Wprowadzony zostanie bardziej funkcjonalny i estetyczny standard na terenie 56 gmin. Przystanki komunikacji miejskiej zostaną przeprojektowane. Docelowo w całej Metropolii będą wyglądać podobnie. Projekt realizowany jest we współpracy z doktorantami i studentami Politechniki Śląskiej, którzy stworzyli specjalną aplikację do tego badania. Docelowe przystanki będą funkcjonalne, estetyczne oraz uwzględnią potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Publication date: 10.07.2020
Stanowisko ZTM dot. incydentu opisanego na łamach Gazety Wyborczej

Poniżej prezentujemy stanowisko ZTM dot. incydentu opisanego na łamach Gazety Wyborczej w publikacji „Kierowca wyprosił z autobusu 14-latka z rowerem. Wieczorem chłopak został sam na przystanku”.

Publication date: 01.07.2020
W lipcowe i sierpniowe soboty Punkty Obsługi Pasażera będą nieczynne

Zarząd Transportu Metropolitalnego informuje, że w okresie wakacyjnym lipiec – sierpień w soboty Punkty Obsługi Pasażera są nieczynne.

Publication date: 30.06.2020
Utrudnienia na DK86: zmieniliśmy rozkłady jazdy i zachęcamy do korzystania z Metrobiletu

Kolejne zmiany rozkładów jazdy linii autobusowych, których trasa przebiega przez katowicki Giszowiec. Wszystko przez piątkowy deszcz, który podmył wiadukt na przebudowywanym odcinku DK86. Zachęcamy do korzystania z połączeń kolejowych oraz zakupu Metrobiletu.

Publication date: 30.06.2020
Linie lotniskowe powróciły

Przez ostatnie kilka miesięcy ruch lotniczy na pyrzowickim lotnisku MPL Katowice był całkowicie wstrzymany. Nie kursowały również linie lotniskowe ZTM. Z początkiem lipca ich funkcjonowanie zostało wznowione.

Publication date: 29.06.2020
Zmiany w komunikacji po wstrzymaniu ruchu na DK86

W związku z awaryjnym wyłączeniem ruchu na ul. Pszczyńskiej w Katowicach na Giszowcu wprowadzona została zmiana tras linii autobusowych nr: 1, 4, 14, 672, 672N, 673 oraz 920.

Publication date: 28.06.2020
Kontrolerzy ZTM w pełni wyposażeni. Więcej terminali i nowa funkcjonalność

Od połowy maja etatowi kontrolerzy biletów posługują się nowymi terminalami. Teraz urządzenia te trafiły również do pozostałych kontrolujących – choć pierwotnie planowano, że stanie się to za kilka miesięcy. Od wprowadzenia terminali do użytku już zyskały one nową funkcjonalność – drukowanie potwierdzeń wniesienia opłaty w pojeździe.

Publication date: 10.06.2020
ZTM rozpoczyna montaż kolejnych tablic SDIP

Zarząd Transportu Metropolitalnego zainstaluje przy przystankach komunikacji miejskiej kolejnych 60 elektronicznych tablic informacyjnych. Będą one pasażerom wskazywać, za ile minut przyjedzie oczekiwany autobus. Tym razem większość urządzeń trafi do Bytomia, Zabrza i Gliwic. Po raz pierwszy tablice zlokalizowane zostaną m.in. w Czeladzi, Piekarach Śląskich, Radzionkowie i Rudzie Śląskiej. W jakich innych miastach i gdzie dokładnie zlokalizowane zostaną nowe tablice? O tym poniżej.

Publication date: 04.06.2020
Tramwaje wracają

Odmrożenie rozkładów jazdy wielu linii tramwajowych już na dniach. Duża część kursów zostanie przywrócona. Tramwaje zawieszonych linii wrócą na tory. Wprowadzone będą modyfikacje, uwzględniające zmianę obostrzeń, wnioski pasażerów i obserwacje. Pasażerom zaleca się sprawdzanie rozkładów jazdy w internecie przed wyjściem z domu.

Publication date: 22.05.2020
Modernizacja linii tramwajowej w Chorzowie na dniach

Wkrótce kolejne prace modernizacyjne w sieci tramwajowej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Tym razem zmiany obejmą linię, przebiegającą przez centrum Chorzowa.

Publication date: 22.05.2020
Gapowicze płacą już zbliżeniowo, a kontrole będą częściej przeprowadzane

Do rąk kontrolerów z Zarządu Transportu Metropolitalnego trafiły nowe urządzenia do sprawdzania biletów. Jedną z ich zalet i jednocześnie nowością jest to, że umożliwiają gapowiczom zbliżeniowe uiszczanie opłaty za brak biletu. Ku przestrodze warto zaznajomić się z przykładowymi konsekwencjami „jazdy na gapę” i szalbierstwa.

Publication date: 19.05.2020
Praca wre na torowiskach w Zabrzu

Coraz bliżej do zakończenia modernizacji torowisk tramwajowych w Zabrzu. W najbliższy weekend (16 – 17 maja) zostaną wykonane prace torowe i od poniedziałku tramwaje będą kursować między Zaborzem a Biskupicami po nowym torowisku. Tymczasowo jednak będzie to linia nr 29, a nie nr 5.

Publication date: 15.05.2020
Od 18.05 zmniejszenie obostrzeń. Autobusy, tramwaje i trolejbusy będą mogły przewozić więcej pasażerów

Odmrażanie gospodarki i przestrzeni publicznej obejmie wreszcie komunikację publiczną. Nasze starania i apel Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Forum Organizatorów Transportu przyczyniły się do zwiększenia liczby dostępnych miejsc w autobusach, tramwajach i trolejbusach.

Publication date: 14.05.2020
A road is to be closed in Brynów. Buses change their routes until further notice

The traffic organisation in Brynów, a district of Katowice, will be changed next Monday. Buses, running close to the tram terminus, will go by another route than so far. That means also changes for persons transferring to the tram.

Publication date: 07.05.2020
Bidirectional Moderus for Tramwaje Śląskie already after approval tests

Commissioning procedures for systems of another tram for Silesia were completed. A bidirectional Moderus tram for Tramwaje Śląskie (Silesian Tramways) passed the approval tests successfully. After obtaining the proper certificate it will be transported from Poznań to Katowice.

Publication date: 06.05.2020
CP Zawodzie na ukończeniu. Przez weekend tramwaje pojadą inaczej

Prace na jednym z największych i najważniejszych centrów przesiadkowych w Metropolii zbliżają się do końca. Żeby wykonać niezbędne prace torowe, od piątku do niedzieli (8 – 10 maja) tramwaje pojadą zmienionymi trasami.

Publication date: 06.05.2020
Zmiany w kursowaniu komunikacji w dobie koronawirusa [Aktualizacja 30 X, g. 13:40]

Od 17 października obowiązują zaostrzone przepisy rządu dot. epidemii. W całej Polsce, niezależnie od strefy, w komunikacji miejskiej może podróżować tylu pasażerów, ile wynosi 30 % wszystkich miejsc w pojeździe. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dot. zmian w kursowaniu linii autobusowych, tramwajowych oraz trolejbusowych.

Publication date: 29.04.2020
W Sosnowcu powstanie nowa linia tramwajowa

Już niedługo mieszkańcy wschodniej części Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będą mogli przejechać całkiem nowym odcinkiem linii tramwajowej. Podpisano bowiem umowę na budowę nowych torów w Zagórzu, dzielnicy Sosnowca.

Publication date: 28.04.2020
Shipment of a new ŚKUP card to the indicated address? Vote in a survey

Passengers are frequently asking about a possibility to receive the ŚKUP card to the indicated address. We decided to ask ‘Would you use the opportunity for ordering a new ŚKUP card to your home, if the shipment cost is PLN 10?’ We invite you to participate in the survey. The voting will last till 4 May (Monday), till 12:00.

Publication date: 27.04.2020
Modern trams rivet the attention of metropolis residents

Shortly it will be possible to ride a new tram, which will join the Tramwaje Śląskie fleet. This single-unit vehicle in the middle of last week for the first time entered the track outside the depot and immediately riveted the pedestrians attention.

Publication date: 22.04.2020
We introduce a mobile application for passengers

Coding of a season ticket bought through the Customer Portal or money that has been credited to our account in this way; failure reporting; checking timetables - these and other activities can now be done using a smartphone. This option is provided by the Mobile Passenger Application - Mobile ŚKUP.

Publication date: 14.04.2020
Świąteczne życzenia i świąteczne rozkłady jazdy

Zdrowia, pogody ducha oraz wszelkiego dobra z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzą Dyrekcja oraz Pracownicy ZTM! Apelujemy, aby w tym wyjątkowym okresie zostać w domach. Osobom, które jednak planują podróże komunikacją miejską, zalecamy, aby sprawdziły rozkłady jazdy.

Publication date: 09.04.2020
Linie lotniskowe mają nowe zadanie. Wzmocnią miejskie połączenia, by zapewnić bezpieczeństwo

Autobusy w kolorze fuksji, które dotychczas jeździły na lotnisko w Pyrzowicach, skierowane zostają na trasy, z których obecnie najczęściej korzystają pasażerowie. Tym rozwiązaniem Zarząd Transportu Metropolitalnego chce wzmocnić linie łączące Katowice, Gliwice, Zabrze, Rudę Śląską, Świętochłowice, Chorzów i Sosnowiec, aby pasażerowie mogli bezpiecznie dojechać do pracy w czasie ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.

Publication date: 07.04.2020
For safety reasons, restrictions were introduced at the bus station in Tarnowskie Góry

The principles of safe behavior should be observed not only in public transport vehicles, but also in public spaces, i.e. at stops and stations. Therefore, a number of actions were taken at the train station administered by ZTM in Tarnowskie Góry to limit the spread of the virus.

Publication date: 03.04.2020
Nowe zalecenia dotyczące korzystania z komunikacji miejskiej

W autobusach, tramwajach i trolejbusach może znajdować się jednocześnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących – to decyzja Rządu RP, która będzie obowiązywać w całej Polsce od 25 marca.

Publication date: 24.03.2020
W niedzielę i poniedziałek zmiana rozkładu jazdy. Tymczasowo mniej tramwajów

W dni robocze jak w soboty, a przez weekendy jak w niedziele. Od niedzieli 22 marca i wtorku 24. komunikacja tramwajowa będzie kursować w zmienionej formie. Modyfikacja zostaje wprowadzona do odwołania.

Publication date: 20.03.2020
Customer Service Points reopened

About 40 Customer Service Points, which are largely located in kiosks and city centers, have been opened. This is the result of a large number of passenger inquiries about the possibility of, among others receiving ŚKUP cards and encoding electronic tickets on them.

Publication date: 20.03.2020
Tymczasowe zmiany na katowickim Brynowie (etap II)

W najbliższy weekend zmieniona zostanie organizacja ruchu w katowickiej dzielnicy Brynów. Autobusy w kierunku centrum miasta pojadą inaczej niż dotychczas. Oznacza to również zmiany dla osób przesiadających się na tramwaj.

Publication date: 19.03.2020
Changes in the service of Mikołów bus station

Works at the construction of a transfer centre in Mikołów are starting. This will result in numerous changes in the passengers service. For better orientation we have prepared a map for the works duration.

Publication date: 16.03.2020
ZTM closed for customers

Because of the epidemic threat from 16 March until further notice the Metropolitan Transport Authority (ZTM) in Katowice stops receiving customers. Matters may be handled on the phone, electronically, or via correspondence.

Publication date: 16.03.2020
ZTM zmienia rozkłady jazdy. Wszystko przez koronawirusa

Od poniedziałku w komunikacji miejskiej obowiązywać będą rozkłady jazdy ważne jak w dni robocze nieszkolne. Powodem zmiany jest zawieszenie zajęć w szkołach oraz ograniczona liczba dyspozycyjnych kierowców. Zarząd Transportu Metropolitalnego chce również w ten sposób zapobiegać zakażeniom koronawirusem.

Publication date: 13.03.2020
GPS locations of ticket machines

GPS locations of ŚKUP ticket machines were added. Because of that, via internet, it is possible to easily find the nearest ticket machine and to determine a direct route to it.

Publication date: 13.03.2020
Objazdy dla autobusów kursujących przez katowicki Brynów

Przed nami weekendowe zmiany w dzielnicy Brynów. Autobusy w kierunku Ochojca, Piotrowic i Ligoty, a także Mikołowa pojadą inaczej. Oznacza to również zmiany dla osób dokonujących przesiadek na tramwaj. Poniżej szczegółowe informacje.

Publication date: 12.03.2020
Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji tramwajowej w Zabrzu

Modernizacja linii tramwajowej w centrum Zabrza niebawem się zakończy. Efektem tych prac będzie przywrócenie ruchu na linii nr 3 do dzielnicy miasta, Mikulczyc. To nastąpi już w poniedziałek 16 marca, choć w poprzedzający go weekend pojawią się dodatkowe utrudnienia. Na powrót linii nr 5 na pełną trasę będziemy musieli poczekać do połowy kwietnia.

Publication date: 12.03.2020
The next ZTM preventive actions against coronavirus

The suspension of tickets sale by drivers, regular service of ‘at request’ stops, and additional ventilation of vehicles - these are only some examples of next actions taken by the Metropolitan Transport Authority (ZTM) aimed at infections prevention.

Publication date: 10.03.2020
ZTM dołącza do akcji przeciwko koronawirusowi

Zarząd Transportu Metropolitalnego włączył się w akcję informacyjną dot. koronawirusa oraz we współpracy z operatorami podjął działania zapobiegające zakażeniu. Między innymi szczególnie dokładnie ma być przeprowadzane mycie pojazdów, drzwi mają być otwierane automatycznie i wzmożone będą kontrole czystości.

Publication date: 06.03.2020
Ruszył montaż kolejnych tablic SDIP. Tym razem większość trafi do Zagłębia

W pobliżu przystanków komunikacji miejskiej pojawiają się nowe elektroniczne tablice informacyjne. To już trzecia partia tego typu urządzeń instalowanych przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Tym razem większość z nich zostanie zlokalizowana w Sosnowcu. Dzięki nim podróżni będą wiedzieć za ile minut przyjedzie oczekiwany przez nich autobus lub tramwaj.

Publication date: 05.03.2020
Publication date: 02.03.2020
New tickets are already in place. Other prices in the urban transport starting from sunday

A new Tariff for persons and luggage transport in the urban transport organised by the Metropolitan Transport Authority (ZTM) will take effect on 1 March. The transport organiser successfully completed tests of the IT system, and in cooperation with municipalities it started an information campaign. Most tickets will be cheaper or their prices will not change. Only single-travel paper tickets will be more expensive, which will have an entirely different appearance than now.

Publication date: 27.02.2020
Nowy wagon Modertans dla Tramwajów Śląskich

Blisko dwa lata temu Tramwaje Śląskie podpisały umowę z firmą Modertrans Poznań na dostawę 10 nowych wagonów jednoczłonowych. Jeden z nich w weekend został skierowany na proces homologacji.

Publication date: 17.02.2020
Zakochana Bana tram on Valentine's Day

14 of February is a celebration time for many couples. On this occasion, Tramwaje Śląskie (Silesian Trams) together with the Metropolitan Transport Authority (ZTM) invite you to travel by unique tram. Among the attractions include contests with prizes and live music!

Publication date: 13.02.2020
Duże zmiany w komunikacji autobusowej na Giszowcu [MAPKI]

Modyfikacje tras przejazdu, rozkładów jazdy, możliwe utrudnienia w ruchu autobusów Zarządu Transportu Metropolitalnego. To wszystko w związku z kolejnym etapem przebudowy węzła drogowego w Katowicach-Giszowcu oraz wyłączeniem ul. Kolistej.

Publication date: 13.02.2020
New, cheaper tickets

Multi-journey tickets, a daily ticket valid till the midnight, and a considerable reduction of electronic tickets price in the distance tariff - these are the most important changes in the new tariff. In addition, simplified names of season tickets and a new pattern in the paper version. A lot of novelties in the ZTM tariff from the beginning of March.

Publication date: 07.02.2020
Changes of the locations of some POK

Five Customer Service Points (POK) will be moved in mid and late February to new locations. This applies to offices located in Gliwice, Bytom, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec and Katowice.

Publication date: 06.02.2020
New buses for the operator from Tychy

20 brand new natural gas buses. Equipped with a fire detection and extinguishing system in the engine compartment, as well as USB ports and a Wi-Fi network. On Saturday, the presentation of a new fleet in Tychy.

Publication date: 16.01.2020
Temporary changes on tram line no. 11 until mid-next year

Silesian Trams are preparing to shut down part of the track in Chorzów and Świętochłowice. It is planned in connection with the investment that will improve the comfort of traveling by trams.

Publication date: 13.01.2020
Zarząd Transportu Metropolitalnego gra z WOŚP

ZTM włącza się w tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariusze zwolnieni będą z obowiązku uiszczania opłat za przejazd komunikacją miejską.

Publication date: 10.01.2020
We change the tariff. Cheaper from 1st of March

New, multi-travel tickets at a much lower price, day ticket valid until midnight and a significant reduction in the price of electronic tickets in the distance tariff. These are several of the assumptions of the new tariff, which was presented by the Upper Silesian-Zagłębie Metropolis.

Publication date: 09.01.2020
Winter holidays in January. Changes in public transport

This year, holidays in the Silesian Voivodeship in mid-January. In this circumstance, the Metropolitan Transport Auhtority introduces changes in the functioning of public transport.

Publication date: 07.01.2020
Publication date: 27.12.2019
Public transport in Sundays in 2020

7 commercial Sundays - that will be available in 2020. This means changes for passengers using the offer of the Metropolitan Transport Authority. Bus routes near shopping centers will run differently.

Publication date: 27.12.2019
Sylwestrowe i noworoczne zmiany w komunikacji

Zmiany w kursowaniu, dodatkowe przejazdy, specjalna linia autobusowa. Zachęcamy do zapoznania się z modyfikacjami w funkcjonowaniu komunikacji, które Zarząd Transportu Metropolitalnego, przygotował na Sylwestra oraz pierwszy dzień nowego roku.

Publication date: 23.12.2019
Komunikacja miejska w okresie Świąt: Duże zmiany na ponad 200 liniach

W czasie świąt Bożego Narodzenia komunikacja miejska, organizowana przez Zarząd Transportu Metropolitalnego, będzie kursowała w zmienionej formie. Modyfikacje zostaną wprowadzone już na dzień przed Wigilią, a stałe rozkłady zaczną ponownie obowiązywać po Nowym Roku.

Publication date: 19.12.2019
Bezpłatne linie autobusowe na Metropolitalną Wigilię dla Samotnych

Kilka tysięcy osób będzie mogło wspólnie przełamać się opłatkiem i zjeść wieczerzę podczas Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych. Na tę okazję Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomi pięć bezpłatnych linii autobusowych. Wydarzenie odbędzie się 24 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Publication date: 17.12.2019
Świąteczne życzenia

W tym wyjątkowym okresie życzymy wszystkim radosnych Świąt, wspaniałego 2020 roku oraz wielu przejechanych wspólnie kilometrów!

Publication date: 16.12.2019
Final of "Szlachetna Paczka" project

This annual action, whose finale falls on the pre-Christmas period, each time connects people in helping others. Many organizations are involved, including GZM and ZTM. We present a photo gallery from the gala in Bytom.

Publication date: 11.12.2019
Bezpłatnie na „Jarmark na Nikiszu 2019”

Na tegoroczny jarmark świąteczny, który zostanie zorganizowany w katowickiej dzielnicy Nikiszowiec, dojechać będzie można bezpłatnymi autobusami, które zorganizował ZTM. W związku z tym wydarzeniem przygotowano również inne zmiany w komunikacji.

Publication date: 28.11.2019
Zmiany w organizacji komunikacji publicznej w Świętochłowicach i Rudzie Śląskiej od 26.11

We wtorek 26 listopada br. pasażerowie, podróżujący tramwajami w Bytomiu, Chorzowie, Rudzie Śląskiej i Świętochłowicach, powinni liczyć się ze zmianami w organizacji ruchu. W związku z prowadzoną inwestycją w infrastrukturę, tramwaje pojadą inaczej. Kursować będzie zastępcza linia T-9.

Publication date: 15.11.2019
Transport to the theatre for free!

The 10th Night of Metropolitan Theatres is coming. With the occasional ticket, available at the link in this article, you can use ZTM public transport free of charge. Just download the ticket to the phone and show it in pdf or print and take it with you on paper.

Publication date: 08.11.2019
November 11: on Monday as on Sunday. Many changes in public transport

On November 11, the vast majority of public transport connections will run according to the schedules on Sunday and public holidays. There will be exceptions to this rule. In addition, due to the organized runs for the Independence Day, in Chorzów and Dąbrowa Górnicza, on November 8 and 11, bus traffic will be suspended. In Będzin, on the other hand, a route was marked out for 20 lines on Monday.

Publication date: 07.11.2019
Vizum application on the territory of GZM

The Vizum mobile application has just been launched in the Upper Silesian-Zagłębie Metropolis. It is a tool enabling efficient communication between urban broadcasters (including GZM Metropolis) and recipients - residents.

Publication date: 04.11.2019
Free passes and special lines for All Saints

Many changes in public transport are planned on October 31 and 1 and 2 of November. They have connection with All Saints' Day. The most important is the introduction of free journeys and the launch of special lines.

Publication date: 28.10.2019
Free public transport ZTM for Piast fans

Fans with admission tickets and tickets to meetings of the current polish football champion - Piast Gliwice - will be able to travel for free from the nearest round by public transport of the Metropolitan Transport Authority (ZTM). This is the first such cooperation of the club from Upper Silesia with the metropolitan organizer of public transport.

Publication date: 24.10.2019
Transport one of the main topics of the European Congress of Small and Medium – Size Enterprises in Katowice

Lots of panels, great discussions, bothering topics and excellent panelists. The European Congress of Small and Medium – Size Enterprises was again held in Katowice. During the meeting there was, among others a big conversation about public transport and broadly understood mobility.

Publication date: 18.10.2019
New interchange center in Knurów-Szczygłowice

In October, the completion of the interchange center in Szczygłowice is planned. This means introducing a new traffic organization in the area and changes of timetables. The modifications apply to several bus lines.

Publication date: 11.10.2019
We met closer with seniors [MOVIE]

For two days, Arena Gliwice hosted numerous groups of seniors, for whom it was an opportunity to get to know each other better with companies and organizations that offer them special services and facilities.

Publication date: 10.10.2019
Nikiszowiec will turn into a movie set

One of the most famous Katowice districts will be London from the 1940s during two days of October. It is thanks to the film crew that will be there to make scenes for their latest production. For ZTM passengers, however, this means changes on the bus lines that run through Nikiszowiec.

Publication date: 04.10.2019
W niedzielę Silesia Marathon. Autobusy pojadą inaczej

Tegoroczna edycja imprezy biegowej – Silesia Marathon – odbędzie się w najbliższą niedzielę. Uczestników serdecznie zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych przejazdów, a pasażerów komunikacji miejskiej ZTM zachęcamy do zapoznania się z licznymi zmianami w organizacji przejazdów.

Publication date: 03.10.2019
Mysłowice: Autobusy wracają na ul. 3 Maja

Autobusy Zarządu Transportu Metropolitalnego ponownie będą kursować ul. 3 Maja w Mysłowicach. 5 października zmieniony zostanie rozkład jazdy oraz wydłużona zostanie trasa linii nr 972.

Publication date: 01.10.2019
Tychy: Opóźnienia przy Alei Niepodległości i DK1

Na liniach trolejbusowych B, D i F oraz autobusowych nr 14, 31, 54, 262 i W występują kilkunastominutowe opóźnienia. Ma to związek z trwającą przebudową wiaduktu w Tychach na skrzyżowaniu Alei Niepodległości i DK1.

Publication date: 01.10.2019
ID and a school ID on a smartphone screen

mObywatel (mCitizen) is an official free application for mobile devices. It is issued by the government and with its use ticket inspectors will be capable of verifying passenger’s identity by the mTożsamość (mIdentity) option, where it will be possible to display comfortably an own ID, while the mLegitymacja (mSchool ID) option displays school IDs.

Publication date: 27.09.2019
Children mastered the headquarters of ZTM [PHOTO GALLERY + FILM]

We showed the youngest how we work and how we create public transport. Collaborators from various municipal institutions and organizations supported us with their knowledge and gave valuable tips. ZTM Open Day gathered several hundred children from many primary schools.

Publication date: 22.09.2019
The tram to Bytom is back

The long-awaited completion of infrastructure modernization works along Katowicka Street is scheduled for next week. This means a return of trams in direct relation from Katowice to Bytom and major changes in timetables.

Publication date: 20.09.2019
Zostaw samochód w domu

Już 22 września, czyli w najbliższą niedzielę, jak co roku odbędzie się Europejski Dzień Bez Samochodu. Do jego obchodów dołącza się również Zarząd Transportu Metropolitalnego. Będzie można skorzystać z transportu publicznego zupełnie za darmo.

Publication date: 20.09.2019
Poznaj Tramwaje Śląskie od środka – dzień otwarty w zajezdni

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu trwa. Obchodzone corocznie święto to lekcja nowoczesnego podejścia do mobilności, ekologii i świadomości obywatelskiej. To nauka przez zabawę i okres debaty nad funkcjonowaniem dzisiejszego transportu. Przez kilka dni na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odbywa się szereg imprez towarzyszących. Na swoje podwórko zapraszają również Tramwaje Śląskie.

Publication date: 19.09.2019
Na Pierwszy Dzień Otwarty ZTM zaprosimy dzieci

W tym tygodniu szykuje się wielkie święto Zarządu Transportu Metropolitalnego. Zorganizowane grupy dzieci i młodzieży będą mogły zwiedzić naszą siedzibę i posłuchać o tym, jak na co dzień pracuje się w organizacji komunikacji.

Publication date: 17.09.2019
Many attractions for passengers during the European Mobility Week

It has been taking place since 2002 in the countries of the European Union. Its purpose is to promote sustainable mobility and change the habits of residents. This year's edition will be held under the slogan "Chodź z nami!"(Come with us!). The whole undertaking is an incentive to be active, break the daily routine and a sedentary lifestyle, especially during everyday trips to work or school.

Publication date: 16.09.2019
We are enriching the trolleybus network in Tychy

The construction of trolleybus traction has been underway in recent months in Tychy. In connection with its completion, in cooperation with the operator (TLT), we are launching a new G trolleybus line and modifying the E line. Changes in the trolleybus network will improve our offer in the city of Tychy.

Publication date: 13.09.2019
Bądź EKO i kasuj bilet przez smartfona

Zbliża się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Organizowany jest w państwach europejskich od 2002 roku i skupia się na promocji zrównoważonego transportu miejskiego.

Publication date: 13.09.2019
More connections for Katowice's birthday

A weekend in the capital of the Metropolis will be marked by the city's 154th birthday. Many concerts were planned and ZTM prepared additional connections and changed the routes of buses in order to easily reach the Katowice Culture Zone.

Publication date: 11.09.2019
The first ŚKUP cards expire. Check the validity of yours!

At the end of September the validity expires of the ŚKUP cards issued earliest. This applies both to personalised and non-personalised cards. New cards may be ordered free of charge. Tickets, funds, and concessions will be transferred for persons, who will collect a new card before the current one validity expiration. Passengers can replace their ŚKUP cards 3 months in advance of their validity expiration.

Publication date: 06.09.2019
Metropolitan connections will be a project of all of us

Passengers, transport enthusiasts and the ZTM project team responsible for the optimisation of connections network were analysing together a new design of metropolitan connections. The meeting had a form of presentations and workshops.

Publication date: 06.09.2019
Feel the blues in an old tram

They have been playing and singing in ‘Bytomski Tramwaj Bluesowy’ (Bytom Blues Tram) for 7 years. Lovers of this type of music will be able to participate in the "Bana pełna bluesa" event on September 7 again.

Publication date: 04.09.2019
During the summer we organized lessons for hundreds of children

Employees of ZTM in cooperation with the company Tramwaje Śląskie SA organized the summer communication lessons for children who participated in the day camps in the cities of the Upper Silesian and Zagłębie Metropolis (GZM). Education and fun evoked many positive emotions among the youngest.

Publication date: 29.08.2019
Dodatkowe prace torowe na rondzie gen. Ziętka

Koniec tegorocznych wakacji upływa pod znakiem remontów torowisk w centrum Katowic. Przypominamy, że od 29 do 30 sierpnia z Rynku na Stadion Śląski pojedziemy autobusem zastępczym. Ruch tramwajów na odcinku rondo im. J. Ziętka - Stadion Śląski zostanie ponownie wstrzymany.

Publication date: 28.08.2019
Dodatkowe i bezpłatne przejazdy na „Rapsodię Śląską” na Stadionie Śląskim

Na koniec wakacji Stadion Śląski stanie się areną muzyczno-multimedialnego wydarzenia. Zainteresowani „Rapsodią Śląską” mogą liczyć nie tylko na bezpłatne wejścia na tę imprezę, ale i na bezpłatny dojazd i powrót z niej autobusami oraz tramwajami Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Publication date: 28.08.2019
Ponad 20 nowych autobusów w Katowicach

Do stolicy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przyjechało 25 fabrycznie nowych autobusów. Są to mierzące 12 metrów pojazdy marki Solaris. Część z nich już kursuje trasami obsługiwanymi przez PKM Katowice.

Publication date: 27.08.2019
Extension of opening hours of Passenger Service Points

The opening hours of Passenger Service Points in Katowice, Bytom, Chorzów, Gliwice, Piekary Śląskie, Sosnowiec and Tarnowskie Góry are changed.

Publication date: 27.08.2019
Komunikacja tramwajowa dostępna na Fest Festival

Na czas odbywania się Fest Festivalu (23 i 24 sierpnia) wznowione zostanie funkcjonowanie komunikacji tramwajowej na odcinku rondo im. J. Ziętka - Stadion Śląski. Wprowadzone zmiany inicjują jednak inne - w przyszłym tygodniu na tej trasie ponownie wyłączony zostanie ruch tramwajowy. Zarząd Transportu Metropolitalnego przypomina również o innych zaplanowanych zmianach związanych z realizowanymi pracami torowymi w obrębie katowickiego ronda.

Publication date: 23.08.2019
Tymczasowo nieczynne Punkty Obsługi Pasażera

Jutro, tj. 23 sierpnia, Punkty Obsługi Pasażera w Chorzowie, Katowicach przy ul. Pocztowej oraz w Gliwicach będą nieczynne.

Publication date: 22.08.2019
Dodatkowa komunikacja na Fest Festival

Odbywający się w piątek i sobotę w Parku Śląskim Fest Festival ma zgromadzić tłumy fanów muzyki. Zarząd Transportu Metropolitalnego organizuje dodatkowe połączenia autobusowe, które pomogą dotrzeć na miejsce imprezy.

Publication date: 21.08.2019
Publication date: 16.08.2019
Drugi etap prac torowych na katowickim rondzie

[Aktualizacja 29 sierpnia, godz. 9:30] Przez dwa ostatnie tygodnie sierpnia należy liczyć się ze zmianami w funkcjonowaniu komunikacji tramwajowej pomiędzy Katowicami a Chorzowem i Siemianowicami Śląskimi. Uruchomione będą linie komunikacji zastępczej.

Publication date: 16.08.2019
Tymczasowo nieczynny POK w Rudzie Śląskiej

Informujemy, iż POK w Rudzie Śląskiej ul. Planty Kowalskiego 1 (Biedronka) będzie nieczynny 16 i 17 sierpnia br. z powodu zamknięcia sklepu Biedronka, w którym jest zlokalizowany.

Publication date: 16.08.2019
Mysłowice – obchody 100-lecia wybuchu I powstania śląskiego

Już w tę środę (14 sierpnia) odbędą się uroczystości na stulecie wybuchu I powstania śląskiego. Wydarzenie nosi nazwę „Zaczęło się w Mysłowicach” i zaplanowane jest w godzinach od 16:00 do 24:00. W związku z tym wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu kołowego, a także w funkcjonowaniu komunikacji organizowanej przez Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Publication date: 13.08.2019
Tramwaj Powstańczy przewiezie po Górnym Śląsku i Zagłębiu

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do niezwykłej podróży w czasie. Od 14 do 24 sierpnia po sieci tramwajowej ZTM będzie kursował tramwaj powstańczy. Połączy on miejsca, w których toczyła się historia, związana ze śląskimi powstaniami.

Publication date: 13.08.2019
Defilada wojskowa - bieżące informacje o utrudnieniach

[Aktualizacja: 17:15] Dziś odbywa się uroczystość główna „Defilady z okazji Święta Wojska Polskiego”. Zarząd Transportu Metropolitalnego publikuje poniżej najważniejsze informacje dotyczące niezaplanowanych wcześniej utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w związku z tym wydarzeniem.

Publication date: 12.08.2019
16 sierpnia jak w soboty

Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia NMP już w tym tygodniu. Tego dnia będą miały miejsce duże zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Dzień później będą obowiązywać sobotnie rozkłady jazdy. Zaplanowano jednak pewne wyjątki.

Publication date: 12.08.2019
15-17 sierpnia: Inne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej

Utrudnienia związane z organizacją defilady wojskowej w Katowicach nie są jedynymi, które czekają pasażerów w połowie miesiąca. Od 15 do 17 sierpnia odbędą się również inne wydarzenia, które będą miały duży wpływ na funkcjonowanie komunikacji miejskiej w stolicy województwa.

Publication date: 09.08.2019
Tymczasowe zmiany godzin otwarcia POK

Trzy Punkty Obsługi Klienta - w Dąbrowie Górniczej, Katowicach i Bytomiu - w wybrane dni sierpnia będą otwarte o innych niż dotychczas godzinach.

Publication date: 09.08.2019
Free of charge bus lines for the Parade on the occasion of Polish Army Holiday

The organisation of Polish Army Holiday celebrations in Katowice will result in major changes in transport in the area of the Metropolis capital. On 15 August this year the main city streets will be closed for traffic, the urban transport will be running according to temporary timetables or on changed routes, and special bus lines S1 and S2 will be additionally started.

Publication date: 07.08.2019
Major changes in the transport operation during the ‘Parade on the occasion of Polish Army Holiday in Katowice’.

The Polish Army Holiday will be already on 15 August. This year celebrations are exceptional for our region, because just in Katowice, in the area of the Upper Silesian-Zagłębie Metropolis, the main celebrations will be organised, initiated on the central level. That means closing for traffic streets in the Metropolis capital and major changes in the operation of transport, organised by the Metropolitan Transport Authority (ZTM). Passengers must take into account changes already from the Friday evening (i.e. from 7 p.m. on 9 August)

Publication date: 06.08.2019
Tour de Pologne: Jadą kolarze, autobusy muszą ustąpić

Kolarze Tour de Pologne rozpoczną rywalizację na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii już w najbliższą niedzielę. Z jednej strony gwarantuje to zgromadzonej publiczności emocje sportowe, z drugiej konieczność wprowadzenia dużych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Z utrudnieniami będą musieli liczyć się pasażerowie prawie 200 linii autobusowych i tramwajowych.

Publication date: 01.08.2019
Zmiana godzin otwarcia POP w Katowicach

Tymczasowo zmienione zostają godziny otwarcia Punktu Obsługi Pasażera w Katowicach przy ul. Pocztowej.

Publication date: 01.08.2019
Dodatkowe i bezpłatne autobusy na OFF Festival

Uczestnicy festiwalu muzyki alternatywnej mają… alternatywę. Na imprezę będą mogli dojechać specjalnymi autobusami. 2, 3 i 4 sierpnia Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomi specjalną linię. Dla koncertowiczów oznacza to bezpłatne i dogodne połączenia między centrum Katowic a Muchowcem.

Publication date: 29.07.2019
POK w Rudzie Śląskiej zmienia lokalizację

Od 1 sierpnia Punkt Obsługi Klienta w Rudzie Śląskiej będzie znajdował się przy ul. Górnośląskiej 16.

Publication date: 26.07.2019
Jak odzyskać hasło do konta ŚKUP?

Przypominamy, że użytkownicy karty ŚKUP mają możliwość automatycznego odzyskania hasła do swojego konta na portalu klienta, ale warunkiem skorzystania z tej opcji jest wcześniejsze zdefiniowanie adresu e-mail po zalogowaniu na koncie.

Publication date: 25.07.2019
Na Rammstein łatwiej i taniej komunikacją miejską

24 lipca na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbędzie się koncert grupy Rammstein. Dojazd na to wydarzenie i powrót z niego ułatwi Zarząd Transportu Metropolitalnego. Komunikacja miejska może okazać się nie tylko szybszą i bezpieczniejszą, ale również tańszą alternatywą dla samochodu.

Publication date: 23.07.2019
Tymczasowa zmiana organizacji ruchu w Katowicach na Brynowie

W dniach 25–28 lipca br. (od czwartku do niedzieli) między centrum miasta a Brynowem nie będą kursowały tramwaje. W zamian uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o zmianach.

Publication date: 17.07.2019
Zmiana rozkładu jazdy linii 653

Informujemy, że od 11 lipca obowiązuje zmieniony rozkład jazdy linii nr 653. Część kursów zostaje zawieszona.

Publication date: 10.07.2019
During holidays we discover the metropolis together with the ZTM

We invite all quiz fans to participate in our holiday play. In this way we want to present interesting places in the Metropolis and to encourage to use our transport.

Publication date: 05.07.2019
Utrudnienia w Zabrzu - modernizacja infrastruktury tramwajowej

Zawieszenie kursowania linii tramwajowej nr 5 oraz zmiany rozkładów jazdy tramwajów i tras autobusów - to rezultat rozpoczęcia inwestycji w infrastrukturę tramwajową na terenie Zabrza. Pasażerów czeka szereg zmian.

Publication date: 04.07.2019
New fleet on ZTM microbus lines

The presentation of 10 new microbuses painted in the colors of the Metropolis took place in Tychy. This is the largest of current orders for this type of vehicles in our country. After the purchase of Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Tychy has one of the largest microbus fleets in Poland.

Publication date: 03.07.2019
How to recover your password to the customer portal?

We would like to provide a few hints for all Customer Portal users, who try to recover the system password.

Publication date: 02.07.2019
Connection search engine integrated with Koleje Śląskie

During the night from Saturday to Sunday (from 29 to 30 June), a modernized connection search engine will be implemented on our website. Due to the introduction of the Metrobilet, its functionality will be extended to the railway network of Koleje Śląskie. Thanks to this, you can plan a bus, tram, trolleybus and train journey at Koleje Śląskie through one side. It's a lot easier for people who plan to travel between distant points in the Upper Silesian-Zagłębie Metropolis. The system is intuitive and easy to use.

Publication date: 28.06.2019
Wyniki pierwszego etapu konkursu na stworzenie wizualizacji Punktów Obsługi Pasażera

Minął czas nadsyłania zgłoszeń konkursowych na stworzenie wizualizacji wnętrz dziesięciu punktów, którymi administruje Zarząd Transportu Metropolitalnego. Wybrano pięć firm, spośród wszystkich które nadesłały swoje projekty. Finaliści mają czas do września na przygotowanie propozycji wizualizacji POP-ów.

Publication date: 28.06.2019
New names for several dozen stops in Gliwice

From July 1, the names of stops in Gliwice has changed. The modification is comprehensive - it concerns fifty new terms and forty-one lines. On the one hand, it results from the need to update the nomenclature, which after years of functioning has already expired, and on the other – the desire to simplify and adapt to the environment.

Publication date: 28.06.2019
The Metropolitan Transport Authority (ZTM) will transport free of charge to the opening of Rynek in Chorzów

The weekend of 28-30 June will be a great feast for Chorzów. Numerous attractions, shows and concerts will be organised on the occasion of Rynek opening after long-awaited reconstruction. Participants can travel to the venue free of charge by the ZTM transport.

Publication date: 28.06.2019
Closer cooperation between the Metropolitan Transport Authority (ZTM) and the Inspectorate of Road Transport (ITD)

The cooperation between the ZTM and the ITD is just being intensified. This is the effect of a letter of intent aimed at common work to improve the quality and safety of public transport in the Metropolis. The official opening of the Traffic Management Centre (CZR) on 13 June became the premise for such actions, enabling providing the Inspectorate with detailed information.

Publication date: 27.06.2019
Metroticket: from 27 June a common transport offer of the urban transport and Koleje Śląskie

Travelling in the area of the Upper Silesian-Zagłębie Metropolis will be still easier. The Metroticket will be launched on 27 June, which will allow to use the urban transport of the Metropolitan Transport Authority (ZTM) and trains of Koleje Śląskie (KŚ) based on one ticket. It will be possible to buy it in the ZTM sales system, that is at approx. 1000 points of distribution and on the Internet. The last test related to starting the Metroticket, which will last by 26 June, is still ahead of us.

Publication date: 25.06.2019
By bus to bathing beaches. Holiday facilities of the ZTM.

During holidays it will be easier to travel to bathing beaches and recreation centres by the urban public transport. The Metropolitan Transport Authority (ZTM) on 20 June will introduce changes in the timetable, which among other things will make trips to places popular in the summer time easier.

Publication date: 19.06.2019
Bezpłatna linia na festiwal "Tauron Nowa Muzyka"

W związku z festiwalem muzycznym „Tauron Nowa Muzyka Katowice 2019”, w dniach 21-22 czerwca 2019 roku uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna linia autobusowa oznaczona jako S1. Będzie ona kursować z częstotliwością co ok. 40 minut.

Publication date: 18.06.2019
New Traffic Management Centre, new benefits for passengers

Newly established Traffic Management Centre of the Metropolitan Transport Authority (ZTM) has officially started its operations. Benefits resulting from the performed investments will be enjoyed primarily by passengers, but also by drivers and employees of the transport organiser. Improvements will include the flow of information and the organisation of vehicles traffic.

Publication date: 14.06.2019
Historical tram runs in the heart of GZM Metropolis

This Sunday starts the special tram line „Metropolitalna Tramwajowa Linia Turystyczna” (Metropolitan Tourist Tram Line). The historic type N vehicle from the 1950s comes from the center of Katowice to the Silesian Stadium in Chorzów. We invite you to take advantage of the opportunity to travel in time and between known and liked places in the capital of the GZM Metropolis.

Publication date: 12.06.2019
Koncert „Scenozstąpienie” – bezpłatne przejazdy i objazdy autobusowe

Dodatkowe kursy, większe autobusy oraz objazdy – oto zmiany, które wprowadzi w komunikacji miejskiej w najbliższą niedzielę Zarząd Transportu Metropolitalnego. Wynikają one z zaplanowanego koncertu „Scenozstąpienie” na Stadionie Śląskim. Organizator przewozów umożliwi także bezpłatny dojazd na wydarzenie oraz powrót z niego. Z informacjami powinni zapoznać się przede wszystkim ci, którzy planują podróż przez dzielnicę Dąb oraz osiedle Tysiąclecia.

Publication date: 07.06.2019
Półmaraton w Katowicach - zmiana tras autobusów ZTM

W niedzielne przedpołudnie autobusy ok. 30 linii będą kursować trasą okrężną. Zmiana organizacji ruchu nastąpi między godziną 8:30 a 12:00 m.in. w Bogucicach, na Zawodziu, na osiedlach Paderewskiego, Zgrzebnioka i Roździeńskiego oraz w pobliżu ronda Ziętka, Spodka, Uniwersytetu Śląskiego i Doliny Trzech Stawów. Utrudnienia wynikają z zaplanowanego w Katowicach półmaratonu.

Publication date: 31.05.2019
Utrudnienia drogowe w Katowicach

W ostatnich dniach przystąpiono do kolejnego etapu przebudowy węzła w katowickim Giszowcu. Od niemal roku budowane jest centrum przesiadkowe na Brynowie, a w sąsiednich Piotrowicach, na tej samej trasie, prowadzona jest ogromna inwestycja drogowa, polegająca na budowie tunelu.

Publication date: 29.05.2019
Temporary changes on the routes of lines 672 and 674

From May 26, buses 672 and 674, running through the Katowice Giszowiec, drive other streets than previously. In addition, to improve the comfort of passengers, a new stop will be created, while another will change the location.

Publication date: 24.05.2019
ZTM is the official carrier of INDUSTRIADA

The Upper Silesian - Zagłębie Metropolis and the Metropolitan Transport Authority (ZTM) are official partners of the Industrial Monuments Route holiday! Participants of INDUSTRIADA will be able to travel for free by buses, trams, and trolleybuses on all lines.

Publication date: 23.05.2019
Juwenalia Śląskie 2019: dodatkowe i większe autobusy ZTM

Bawiący się na tegorocznych juwenaliach w Katowickim Parku Leśnym będą mieli zapewnioną możliwość powrotu do domów. Zarząd Transportu Metropolitalnego zorganizuje dodatkowe i pojemniejsze autobusy nocne. Od 23 do 25 maja w ramach studenckich juwenaliów w Katowickim Parku Leśnym odbędą się liczne koncerty.

Publication date: 22.05.2019
Autobusem na Mistrzostwa Świata FIFA U-20 w Tychach

W ten weekend będzie się działo! W Tychach ruszają Mistrzostwa Świata FIFA U-20, jedna z największych imprez sportowych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jeśli zmierzacie na mecze do Tychów, wybierzcie ZTM. 24 maja uruchamiamy dodatkowe linie autobusowe, które bezpłatnie dowiozą wszystkich pasażerów na stadion.

Publication date: 22.05.2019
ZTM launches a competition. PLN 65,000 is the awards total

Passenger Service Points of the Metropolitan Transport Authority will undergo a metamorphosis. The transport organiser launches a competition and encourages to present suggestions of visual transformation of offices situated in the area of biggest cities of the Upper-Silesian - Zagłębie Metropolis. A pool of awards is to encourage designs submission. Approx. PLN 65,000 is to be won in total.

Publication date: 20.05.2019
With ZTM for the Night of Museums

On the night of 18/19 May (Saturday/Sunday) 2019 the museum doors in the whole Poland will be opened again. The same will happen in cities of the Upper-Silesian and Zagłębie Metropolis. Such an opportunity occurs only once a year, therefore it is definitely not worth to go to sleep then. Considerable attractions will be waiting for all interested persons during the Night of Museums. To facilitate visits the Metropolitan Transport Authority (ZTM) will start during that time special bus lines, marked as S1 and S2, operating from 17:00 during the period of making the museums available to visit.

Publication date: 14.05.2019
Specjalna linia autobusowa na czas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Do rozpoczęcia Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG), jednej z największych i najbardziej prestiżowych imprez biznesowych w Europie, zostało już tylko kilka dni. Na ten czas do stolicy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przybędą goście z całego świata. Zarząd Transportu Metropolitalnego na tę okazję przygotował specjalną linię autobusową, oznaczoną jako S5. Będzie ona obsługiwana nowoczesnym, elektrycznym pojazdem przegubowym. Zdecydowaliśmy się na jej uruchomienie, ponieważ chcemy zapewnić jak najlepszy dojazd dla uczestników tegorocznej edycji EKG.

Publication date: 10.05.2019
Extended working hours of PSP at the Katowice railway station

Making an effort to meet passenger expectations from 8 May 2019 we extend the working hours of the passenger service point at the Katowice railway station. We are now available to you from Monday to Friday between 7 a.m. and 7 p.m., while on Saturdays between 9 a.m. and 3 p.m.

Publication date: 09.05.2019
Technical operations on the ŚKUP Customer Portal

On Monday, 13 May, service operations are planned in the ŚKUP system between 00:00 and 02:00 hours. The break will comprise the following services: authorisation of online transactions (e-purse charging and in excess of PLN 50), PIN verification, Customer verification, service of queries from the ŚKUP Portal (applications for a ŚKUP card, balance checking, etc.), ŚKUP cards service (orders, updates, activation, etc.).

Publication date: 08.05.2019
CONCERT OF THE CITY OF KATOWICE SINGERS GROUP “CAMERATA SILESIA” IN A TRAM

On Sunday 5 May we celebrated the 200th anniversary of outstanding Polish composer Stanisław Moniuszko birthday. That was the reason for declaring the year of 2019 as a Moniuszko year in Poland. The artist, referred to as ‘the father of national opera’, may be celebrated also in the ZTM urban transport.

Publication date: 07.05.2019
ŚWIĘTOCHŁOWICE - STOPPED OPERATION OF TRAM TRANSPORT IN BYTOMSKA STREET

The Metropolitan Transport Authority (ZTM) hereby informs that starting from Monday, 06/05/2019, till Monday 27/05/2019 (inclusive), the operation of tram transport in Bytomska street in Świętochłowice will be entirely stopped (section from the intersection with Krasickiego street to the intersection with Chorzowska street in Piaśniki district) due to the tram track modernisation.

Publication date: 02.05.2019
Marking of lines in the Metropolitan Transport Authority (ZTM)

We encourage to learn the system explaining numbers of lines, which operate in the Metropolitan Transport Authority. We would like to remind that within the ZTM the buses, trams, and trolleybuses operate in the area of the whole Upper Silesian - Zagłębie Metropolis and in neighbour towns (e.g. Orzesze, Czerwionka-Leszczyny, Myszków, and Żory). Some of those lines have been operating in an unchanged form for many years, enjoying at the same time a non-diminishing interest.

Publication date: 29.04.2019
Changes in the ZTM transport operation

Changes in the urban transport operation in Świętochłowice, Zabrze, Bytom, Dąbrowa Górnicza, and Tychy will be introduced in the first days of May. Modifications are related to investments carried out by Tramwaje Śląskie, but they also are a response to passenger proposals and needs. While free weekend lines, going to Paprocany, will return in Tychy.

Publication date: 26.04.2019
Urban transport during the May weekend

This year Labour Day (1 May 2019) is on Wednesday, while the Constitution Day (3 May) is on Friday. Timetables valid on Sundays and holidays will be in force for that period. On Thursday, 2 May, the timetables valid mainly on Saturday will be in force. Also a few exceptions from the above rules have been planned.

Publication date: 24.04.2019
Instead of a paper ticket - a mobile application

Convenient, very simple, and express. This is the way, how mobile applications operate, enabling the purchase of tickets for the ZTM urban transport. We encourage to use mobile applications, in which tickets for the public transport, organised by the Metropolitan Transport Authority (ZTM), are available. They allow a more convenient use of urban transport services, which organisers stronger and stronger count on innovation.

Publication date: 23.04.2019
Publication date: 18.04.2019
Tegoroczna edycja targów SilesiaKOMUNIKACJA już za nami

W dniach 16-17 kwietnia br. odbyły się już po raz kolejny targi transportu publicznego organizowane w Expo Silesia w Sosnowcu. W czasie tegorocznej edycji Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię reprezentował pan Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM, obecna była również pani Małgorzata Gutowska, dyrektor Zarządu Transportu Metropolitalnego, która występowała w imieniu nowego organizatora komunikacji na terenie Metropolii.

Publication date: 18.04.2019
Godziny funkcjonowania punktów obsługi klienta oraz punktów obsługi pasażera w okresie przedświątecznym

Informujemy, że w okresie przedświątecznym zmienione zostaną zasady funkcjonowania zarówno punktów obsługi klienta, jak i punktów obsługi pasażera. Zmiany dotyczą głównie 20 kwietnia (Wielka Sobota), kiedy to część punktów będzie nieczynna. W przypadku punktów obsługi pasażera 20 kwietnia będzie działał wyłącznie punkt na dworcu kolejowym w Katowicach. Poniżej przedstawiamy szczegółową informację dotyczącą zmian.

Publication date: 16.04.2019
Zabrze - zmiany trasy oraz rozkładu jazdy linii tramwajowej nr 3

Zarząd Transportu Metropolitalnego informuje, że w związku z rozpoczęciem I Etapu prac związanych z przebudową infrastruktury tramwajowej w Zabrzu wzdłuż ul. Powstańców Śląskich i Religi, od ul. Wolności do skrzyżowania z ul. Stalmacha i związanym z tym wstrzymaniem ruchu tramwajowego na linii nr 3 na odcinku od Placu Teatralnego w Zabrzu do Mikulczyc, od dnia 1.04.2019 r. (poniedziałek) zmieniona zostanie trasa oraz rozkład jazdy linii tramwajowej nr 3 w Zabrzu.

Publication date: 29.03.2019
Promujemy dobre postawy wśród najmłodszych

Pracownicy Zarządu Transportu Metropolitalnego regularnie odbywają wizyty w szkołach, przedszkolach oraz innych placówkach edukacyjnych i oświatowych, aby prowadzić zajęcia na temat komunikacji miejskiej.

Publication date: 22.03.2019
Od 23.03.2019 r. zmiany rozkładów jazdy w Zagłębiu

Od najbliższej soboty, 23 marca wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji tramwajowej na terenie Zagłębia. Dotyczy linii tramwajowych 21, 22, 24, 26, 27, 28, 42, 44.

Publication date: 22.03.2019
Szkolenie z procedur antykorupcyjnych i Kodeks etyki

W czwartek, 14 marca br., odbyło się szkolenie z procedur antykorupcyjnych, które prowadzone było przez przedstawiciela Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W spotkaniu wzięło udział około stu pracowników ZTM, przewidziana jest jego kolejna edycja, tak aby wykładu mogli wysłuchać również pozostali zatrudnieni.

Publication date: 19.03.2019
Zawieszenie komunikacji tramwajowej między centrum Katowic a Zawodziem

Zarząd Transportu Metropolitalnego informuje, iż w związku z pracami na terenie budowanego centrum przesiadkowego Zawodzie w Katowicach od godz. 7:00 w sobotę (16.03) do godz. 18:00 w niedzielę (17.03) wstrzymana zostanie komunikacja tramwajowa między centrum Katowic z Zawodziem. Na trasie uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza. Autobus oznaczony będzie numerem T-7.

Publication date: 15.03.2019
Ważność biletów kupionych do końca 2018 roku

Informujemy, że zgodnie z Uchwałą nr 257/2018 Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z dnia 6 grudnia 2018 r. w sprawie przyjęcia „ Taryfy przewozu osób i bagażu w komunikacji miejskiej organizowanej przez ZTM” obowiązującej od 1 stycznia 2019 r. zostały przyjęte poniższe zasady honorowania biletów zakupionych przed 2019 r.

Publication date: 13.03.2019
Kup bilet kartą płatniczą

Od stycznia w dwóch liniach, tj. autobusowej nr 297 oraz tramwajowej nr 14, obsługiwanych przez ZTM, została uruchomiona możliwość zakupu biletów jednorazowych bezpośrednio w pojeździe. Projekt powstał przy współpracy z Mennicą Polską SA. Nowa, innowacyjna metoda pozwala na dokonanie zapłaty bankową kartą płatniczą. Zachęcamy wszystkich pasażerów do korzystania z nowego systemu

Publication date: 13.03.2019
Metropolia: wspólne kolory komunikacji miejskiej. Żółty, fuksja, czerwony i żółto-zielony

Regularne linie autobusowe – żółte; specjalne – fuksjowe, tramwaje pozostaną czerwone, a trolejbusy będą żółto-zielone. To wspólna paleta barw dla pojazdów kursujących pod szyldem Zarządu Transportu Metropolitalnego. Na pojazdach razem z logo ZTM, pojawi się też logo GZM, metropolitalny piktogram danego miasta oraz logo operatora. Ujednolicenie kolorystyki zajmie kilka lat. Pojazdy bowiem nie będą specjalnie przemalowywane, a barwy będą zmieniane podczas nowych przetargów na obsługę danych linii.

Publication date: 14.02.2019
ZTM ma nowego dyrektora. Została nim Małgorzata Gutowska

Małgorzata Gutowska od piątku (1 lutego) obejmie stanowisko dyrektora Zarządu Transportu Metropolitalnego. Wygrała ona postępowanie konkursowe, które zostało ogłoszone w tej sprawie. Od ponad 20 lat jest związana ze spółkami transportowymi, a od września 2018 roku z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.

Publication date: 31.01.2019
Nowy system kupowania biletów

W styczniu pilotażowo uruchomiona została możliwość zakupu wybranych biletów komunikacji publicznej w kasownikach, bezpośrednio w pojeździe i zapłaty za nie bankową kartą płatniczą. Pilotaż rozpoczął się 23 stycznia na dwóch wybranych liniach, tj. autobusowej nr 297 oraz tramwajowej nr 14. Do końca stycznia system będzie uruchomiony wyłącznie w trzech pojazdach – dwóch na liniach nr 297 i jednym na linii nr 14. W tym czasie system będzie testowany przez pracowników ZTM, ale również będzie on dostępny dla wszystkich pasażerów. Po tym czasie planowane jest uruchomienie systemu we wszystkich pojazdach obsługujących obie linie. Zachęcamy wszystkich pasażerów do korzystania z nowego systemu i przesyłania nam swoich uwag na adres: kancelaria@metropoliaztm.pl.

Publication date: 23.01.2019
Zmiany w połączeniach tramwajowych do Brynowa

W związku z rozpoczęciem kolejnego etapu budowy centrum przesiadkowego w Brynowie, w najbliższy weekend 11-13 stycznia (piątek od godz. 21.00 do niedzieli godz. 4.00) na odcinku od Brynowa do centrum Katowic wyłączona zostanie komunikacja tramwajowa. W zamian kursować będzie autobusowa komunikacja zastępcza. Autobusy, oznaczone numerem T-16, jeździć będą w relacji „Katowice Plac Wolności” (stanowisko tymczasowe przy ul. 3 Maja, naprzeciw obecnego przystanku tramwajowego) do przystanku „Brynów Kościuszki”.

Publication date: 09.01.2019
Sylwestrowa Moc Przebojów 2018 na Stadionie Śląskim – dodatkowa komunikacja

Dodatkowe kursy linii autobusowych i tramwajowych, zwiększone pojemności taboru oraz dodatkowa obsługa przystanku w rejonie Stadionu Śląskiego to udogodnienia, jakie wprowadzone zostaną w sylwestrową dla odbywającej się na Stadionie Śląskim imprezy „Sylwestrowa Moc Przebojów 2018”.

Publication date: 29.12.2018
New patterns of single-travel tickets

New patterns of single-travel tickets will be sold starting from January. New tickets feature changed colours and the graphic layout. The name of the transport organiser - Metropolitan Transport Authority, and the logo of the Upper Silesian - Zagłębie Metropolis - are printed on them. What is important - ticket prices and the scope of their validity do not change.

Publication date: 27.12.2018
Metropolitan Transport Authority from January

From the 1st of January 2019 the Upper Silesian - Zagłębie Metropolis takes over the organisation of public transport in the area of member cities. A budgetary entity of the Metropolis - the Metropolitan Transport Authority (ZTM) - will be responsible for this task performance.

Publication date: 27.12.2018